Vyslýchal K. H. Franka, teď bude mít pamětní desku

Bohuslav Ečer (vpravo) při výslechu K. H. Franka. Foto: Město Kroměříž
KROMĚŘÍŽ – S Kroměříží je spojeno hned několik významných osobností. Jen namátkou – Karel Kryl, Miloš Macourek nebo Ludvík Svoboda. Málokdo ale zná jméno Bohuslava Ečera. Vězte, že to byl první Čechoslovák, který v americké věznici vyslýchal nacistického zločince K. H. Franka. Právě tomuto právníkovi bude věnována pamětní deska, kterou v Kroměříži odhalí začátkem října.

Kroměřížská radnice chystá ve spolupráci s Gymnáziem Kroměříž a se spolkem Biskupští manové z Kroměříže odhalení pamětní desky právníka Bohuslava Ečera. „Jedná se o významnou osobnost, na kterou se bohužel zapomíná. Bohuslav Ečer přitom sehrál významnou roli v poválečném dění, když například v americké věznici vyslýchal nacistického zločince K. H. Franka,“ uvedl starosta Kroměříže Jaroslav Němec.

Bohuslav Ečer se narodil v roce 1893 v Hranicích na Moravě, část svého dětství a mládí však prožil v Kroměříži. „Studoval na našem gymnáziu, kde v roce 1911 odmaturoval s vyznamenáním,“ poznamenal ředitel Gymnázia Kroměříž Josef Havela.

Po gymnáziu následovalo studium práv ve Vídni a v Praze a následně se Ečer věnoval advokacii a komunální politice. Po nástupu nacistů k moci a zejména po mnichovské dohodě se výrazně angažoval proti Německu. V nucené emigraci intenzivně spolupracoval s československým exilem, včetně prezidenta Beneše. Významná je především jeho činnost v Komisi Spojených národů pro vyšetřování válečných zločinů. Byl to právě Bohuslav Ečer, kdo v americké věznici ve Wiesbadenu vyslýchal nacistického zločince Karla Hermanna Franka a právě on katovi českého národa oznámil, že bude vydán k potrestání československým soudům.

Ečer vyslýchal také například říšského protektora Karla Daluega či říšského ministra zahraničních věcí Joachima von Ribbentropa. Jako předseda československé delegace následně působil u Mezinárodního vojenského tribunálu pro potrestání válečných zločinů v Norimberku a následně jako soudce Mezinárodního soudního dvora v Haagu v tzv. cause Korfu mezi Velkou Británií a Albánií.

Odhalení pamětní desky na budově gymnázia je naplánován na pátek 1. října. „Stane se tak v předvečer Dne uniformovaných sborů, který se uskuteční v sobotu 2. října na kroměřížském letišti. Umožníme tak účinkujícím zúčastnit se slavnostního aktu. A věřím, že životní příběh Bohuslava Ečera zaujme i mnohé obyvatele Kroměříže,“ doplnil předseda spolku Biskupští manové z Kroměříže Evžen Petřík.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x