Vzácný objev v Ořechově! Archeologové narazili na 6 tisíc let staré stopy pravěkého osídlení

Archeologové v Ořechově narazili na 6 tisíc let staré stopy pravěkého osídlení. Foto: Slovácké muzeum
UHERSKOHRADIŠŤSKO – Mimořádný objev učinili archeologové v Ořechově na Uherskohradišťsku! Při budování záchytných příkopů na svažitých polních tratích Břesty a Kratiny narazili na pozůstatky pravěkého osídlení z doby před více než 6 tisíci lety. Mezi nálezy jsou keramické nádoby s výjimečnou výzdobou, stopy po nadzemních stavbách, zásobních jamách, zvířecí kosti i kamenné nástroje.

Náhodný objev na polních tratích

Při odkrývání půdy loni v listopadu si odborníci všimli tmavých půdorysů, které kontrastovaly s okrovými odstíny okolní spraše.

Po dohodě s představiteli obce byla stavební firmou na dotčených úsecích zastavena práce, aby mohl být proveden řádný archeologický výzkum,“ uvedl archeolog Slováckého muzea v Uherském Hradišti Zdeněk Kuchař.

Lokalitu obsadili archeologové

Po konzultaci s obcí stavební firma přerušila práci, aby mohli lokalitu prozkoumat odborníci.

Z výplní zkoumaných objektů jsme získali velmi bohatý a zajímavý soubor archeologických artefaktů,“ přiblížil Zdeněk Kuchař.

Rozmanité nálezy z různých období pravěku

Mezi nejpozoruhodnějšími předměty jsou například keramické střepy pocházející z nádob na dutých nožkách a plastické výčnělky ve tvaru takzvaných „sovích hlaviček“.

Nalezené střepy byly podle odborníků vyrobeny ručně, bez použití hrnčířského kruhu. Vyznačují se typickými znaky lengyelské kultury – mimo jiné záseky na okrajích, uchy různých tvarů, včetně takzvaných rohatých, a dalšími plastickými prvky.

Některé ze střepů se však vymykají jednoznačnému zařazení do období časného eneolitu,“ upozornil archeolog na možnost, že lokalita mohla být osídlena i v jiných obdobích pravěku.

Našly se i kosti a zuby

Mezi další významné nálezy patří i zvířecí kosti a zuby, především z tura domácího, ale také z jiných domestikovaných zvířat. Některé nesou známky porcování či spálení.

Paroh nalezený v jednom z objektů může představovat důkaz lovu,“ dodal Zdeněk Kuchař s tím, že pravěcí lidé parohy často používali jako nástroje pro kopání.

Ideální místo pro osídlení

Pravěká osada se rozprostírala na svahu v nadmořské výšce 250 metrů, v blízkosti Ořechovského potoka, což představovalo ideální místo pro zemědělskou komunitu. Lokalita poskytovala dobrý výhled do okolí i přístup k vodě. Právě tyto podmínky byly zřejmě klíčové pro opakované osidlování místa v průběhu pravěku i pozdější založení dnešní obce slovanskými osadníky.

Archeologové ze Slováckého muzea ukončili výzkum letos v únoru, získané artefakty nyní čeká další analýza včetně radiokarbonového datování.

Zobrazit fotogalerii >>