Z ulic a parkovišť Kroměříže loni zmizelo asi šest desítek vraků

Z ulic a parkovišť Kroměříže loni zmizelo asi šest desítek vraků. Foto: Město Kroměříž
KROMĚŘÍŽ - Kroměřížská radnice začala loni díky novele zákona o pozemních komunikacích bojovat s vraky odstavenými na parkovištích a ulicích ve vlastnictví města. Nahlášeno jich bylo celkem 63.

Více než čtyři desítky vraků odvezli sami jejich provozovatelé. „Někteří si obnovili propadlou technickou kontrolu, další předali vozidlo odtahové firmě, která zajistila jeho likvidaci. Téměř dvě desítky automobilů byly odtaženy do areálu kroměřížských technických služeb. Jejich provozovatelé mají tři měsíce na to, aby si je vyzvedli. Někteří tak už učinili a zaplatili technickým službám náklady na odtažení,“ popsala Ivana Bukovská, vedoucí radničního odboru občansko-správních agend.

Pokud si provozovatel auto nevyzvedne tři měsíce od doručení oznámení, může silniční správní úřad rozhodnout o prodeji vozidla v dražbě. V případě, že se auto kvůli nulové hodnotě prodat nepodaří, čeká vrak likvidace.

V letošním roce lidé silničnímu správnímu úřadu nahlásili již více než desítku na městských pozemcích dlouhodobě odstavených vozidel, která mají propadlou technickou kontrolu. „Po výzvě si provozovatelé sami pět vozidel odvezli, do areálu technických služeb byla odtažena tři vozidla. U zbývajících provozovatelům zatím běží lhůta, do které mohou automobil odstranit z ulice či parkoviště sami,“ dodala Bukovská.

Nahlásit lze vozidlo, které má nejméně půl roku propadlou technickou kontrolu a které stojí na pozemcích města. Jeho provozovatel má dva měsíce od doručení výzvy na to, aby auto sám odstranil, nebo ho podrobil technické prohlídce. Pokud se tak nestane, město vrak odstraní samo.

Pokud na automobilu nejsou tabulky se státní poznávací značkou ani není zvnějšku viditelné identifikační číslo vozidla (VIN), a tedy není možné zjistit, zda má platnou technickou kontrolu, může silniční správní úřad vůz ohledat. Uzamčené vozidlo otevře, zjistí VIN a tedy provozovatele vozu, a poté jej zase zamkne. Další postup je stejný jako u vozidla se státní poznávací značkou, které má šest měsíců propadlou technickou kontrolu.

--> --> --> --> -->