Záchranáři ve Zlínském kraji přijedou k nemocných v novém elektromobilu. Z 0 na 100 km/h zrychlí za 6,2 sekundy

Záchranáři ve Zlínském kraji budou v ostrém provozu testovat elektromobil. Foto: Jiří Balát
ZLÍNSKÝ KRAJ – Nový osobní elektromobil značky Volkswagen rozšíří vozový park Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje (ZZS ZK). Model ID.4 GTX bude jezdit jako lékařský vůz v systému rendez-vous. Záchranná služba si auto převzala do zápůjčky od společnosti SAMOHÝL MOTOR a.s. v úterý 12. dubna, za přítomnosti hejtmana Zlínského kraje Radima Holiše a náměstkyně pro zdravotnictví Olgy Sehnalové.

ZZS ZK bude jedinou zdravotnickou záchrannou službou v České republice, která bude v rámci poskytování přednemocniční neodkladné péče využívat automobil poháněný čistě elektrickou energií.
Cílem projektu je zjistit, zda a za jakých podmínek by bylo možné v budoucnu zařadit elektromobily do vozového parku ZZS ZK.

„Elektrický pohon je trend, který se bude dál rozšiřovat. Proto jsem rád, že právě naše zdravotnická záchranná služba je průkopníkem, tedy první záchrankou v republice, která bude auto poháněné čistě elektřinou testovat. Na výsledky jsem sám velmi zvědavý,“ uvedl hejtman Radim Holiš.

Elektromobil Volkswagen ID.4 GTX vyjede do ostrého provozu v nejbližších dnech, nabíjet se bude přes noc v garážích výjezdové základny. Jako první ho vyzkouší záchranáři ve Zlíně, následně bude auto zapůjčeno také řidičům výjezdových základen ZZS ZK v Otrokovicích, Slavičíně, Kroměříži a Uherském Hradišti.

„Naši řidiči otestují a vyzkouší automobil v ostrém provozu a posléze nám poskytnou zpětnou vazbu. Jejich náměty a postřehy poslouží k efektivnímu směřování dalšího vývoje elektromobilů, které by mohla využívat zdravotnická záchranná služba,“ uvedl při slavnostním předání vozu ředitel ZZS ZK Josef Valenta.

Reálný dojezd auta na jedno nabití se pohybuje od 340 do 480 kilometrů. Vůz s pohonem všech kol a výkonem 220 kW (299 koní) zrychlí z 0 na 100 km/h za 6,2 sekundy.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x