Zájem o odběry krevní plazmy na Valašsku roste. Nemocnice ve Vsetíně navýší kapacitu o 30 procent

Foto: Vsetínská nemocnice a.s.
VSETÍN – Vsetínská nemocnice od září navýší kapacitu odběrů krevní plazmy o třicet procent. Zdravotníci chtějí umožnit odběry nejen stávajícím dárcům, ale chtějí dát také šanci novým zájemcům, jejichž počet na Valašsku každoročně roste.

Krevní plazma je potřebná pro pacienty s poruchou srážlivosti a zlepšuje stavy po operacích, úrazech ši dalších stavech, kdy dochází ke krvácení. Na hematologickém a transfuzním oddělení Vsetínské nemocnice se plazma odebírá již šest let a počty odběrů meziročně rostou. Předloni jich bylo 844, vloni jejich počet překročil tisícovku. 

„Odběrové dny pro krevní plazmu máme dva dny v týdnu – v úterý a v pátek. Zájem je poměrně velký. Dárci se hlásí prostřednictvím objednávkového systému na webu, aktuálně jsou nejbližší termíny plné. Od září proto rozšíříme počet odběrů v rámci jednotlivých dnů o třicet procent. Chceme umožnit objednání nejen stávajícím, ale také novým zájemcům,“ uvedla odborná pracovnice v laboratorních metodách Vendula Mlčáková.

Dárcovství krevní plazmy je obdobné jako u takzvané plné krve, jen vlastní pobyt na odběrovém křesle je delší. Zatímco u plné krve je odběr hotov za zhruba pět minut, u krevní plazmy trvá přibližně tři čtvrtě hodiny.

Dárce je napojený na krevní separátor, ve kterém dochází k oddělení tekuté krevní plazmy od červených a bílých krvinek a krevních destiček. Ty se poté opět vrací zpět do těla dárce. Odběr probíhá s pomocí jednorázového odběrového setu, který se připevní do separátoru.

Někteří zájemci chodí darovat plazmu jednou za měsíc, jiní jednou za čtrnáct dnů, jak jim to situace dovolí. Rozhodně se není čeho bát, což potvrzuje i dárce Svatopluk Šimara, který má na kontě už 168 odběrů, z toho více než stovku plazmových. 

„S dárcovstvím, tehdy ještě plné krve, jsem začal v devatenácti, pracoval jsem ve Vítkovicích a šli jsme darovat společně s kamarády z dílny. Pak jsem se přiženil na Vsetín a pokračoval tady. Postupně jsem ale musel s krví přestat, protože mám skupinu AB+ a nebyla po ní taková poptávka. Tak jsem začal s plazmou,“ vysvětluje dárce s tím, že dárcovství plazmy jej baví a péči zdravotníků hodnotí jako vynikající.

Krevní skupina AB patří k nejméně zastoupeným a také poptávka po této krvi je nejmenší. U dárcovství plazmy je to naopak, plazma AB je nejvýhodnější, jedná se o takzvané univerzální dárce. Univerzální AB plazma se podává bez nutnosti dalšího testování, často v urgentních případech, kdy je ohrožen lidský život a zdraví.

Stejnou krevní skupinu má i Michal Orda. „Jsem tady poosmé, ale zkušenosti už mám i s dárcovstvím v jiných zdravotnických zařízeních. K darování plazmy mě motivovala manželka, už jsme tady darovali také společně,“ komentoval s úsměvem.

Zájemcům zdravotníci doporučují před prvním odběrem plazmy vyzkoušet alespoň jednou darování plné krve. Jestliže tento odběr zvládnou v pořádku, je velká pravděpodobnost, že dobře snesou i odběr na plazmovém separátoru.

Dárcem krevní plazmy se může stát zdravý člověk ve věku od 18 do 60 let, který netrpí kolapsovými stavy a má dobrý žilní přístup v loketní jamce.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x