Zanedbaný areál ve Vážanech projde revitalizací. Vznikne zde nový volnočasový park

Foto: Město Kroměříž
KROMĚŘÍŽ – V kroměřížské místní části Vážany začala v těchto dnech výstavba nového volnočasového parku. Ten vznikne revitalizací stávajícího hřiště vedle areálu dvora bývalé cihelny.

Půjde o park s multifunkční zatravněnou plochou pro skupinové sporty a hry a s ostatními plochami určenými pro krátkodobou aktivní i pasivní rekreaci. Počítáme i s výsadbou zeleně tak, abychom pro obyvatele Vážan vybudovali příjemné místo pro trávení volného času,“ uvedl starosta Kroměříže Tomáš Opatrný.

Podle studie vypracované zahradní architektkou Helenou Smrčkovou bude vytvořen areál přírodního charakteru. Travnatá bude i většina pochozích ploch v areálu, jen v místech většího zatížení se počítá s povrchem mlatovým nebo kačírkovým, případně s povrchem z dlažby.

Areál bude i nadále průchozí. Letnímu přehřívání prostoru zabrání navržené stromy, které poskytnou stín pro zpříjemnění pobytu. Oblíbené travnaté hřiště v jižní části parku bude zachováno. Fotbalové branky zůstanou na svých místech, bude ale nutné odstranit nevyhovující povrch s příměsí stavební suti,“ přiblížil mluvčí Kroměříže Jan Vondrášek.

Hlavním místem pro setkávání bude kruhová mlatová plocha s ohništěm a s lavicemi z betonového prefabrikátu opatřenými dřevěnými sedáky. Na tuto centrální plochu naváže zóna s dřevěným multifunkčním sedacím prvkem, který umožní sezení v několika úrovních. Bude proto vhodný i pro venkovní výuku dětí z mateřské či základní školy.

Pro děti bude zachována většina stávajících herních prvků, ale počítá se i s rozšířením o další atrakce – například malé keřové bludiště, domeček, houpačky či dřevěná zvířátka na sezení,“ pokračoval Vondrášek.

Podle radního Richarda Kremla se obyvatelé Vážan o modernizaci tohoto zanedbaného areálu snažili asi patnáct let. Záměr ale nenašel u minulých vedení města podporu.

Poslouchali jsme stále jen nejrůznější důvody, proč to nejde. Nám, co jsme s myšlenkou kdysi přišli, mezitím děti odrostly, ale další prckové se mají na co těšit. Mám radost z toho, že můžeme tento dluh největší místní části Kroměříže konečně splatit a dotáhnout záměr do konce,“ dodal Richard Kreml, který tento projekt prosazuje od samého začátku.

Protože se lokalita nachází v dobývacím prostoru zaniklé cihelny, navržené prvky budou mít takové parametry, aby nevyžadovaly stavební povolení.

I tak byla jednání s majitelem sousední cihelny a držitelem důlních práv k dobývacímu prostoru tvrdá. Jediným ústupkem ze strany města však bylo, že vybudujeme zmíněný plot na hranici pozemku. Dodávám, že jednání o volnočasovém areálu nijak nesouvisela s rekultivací cihelny,“ uzavřel Kreml.

Areál vybuduje společnost Krajinná zeleň z Králova Dvora za přibližně čtyři miliony korun.

Zobrazit fotogalerii >>