Zástupci Cyrilometodějské a Franské stezky se v Římě dohodli na užší spolupráci

Ilustrační foto
ZLÍNSKÝ KRAJ, ŘÍM – Představitelé Cyrilometodějské a Franské stezky se dohodli na vzájemné spolupráci v oblasti cestovního ruchu a rozvoje obou tras. Úmysl stvrdili svými podpisy začátkem tohoto týdne na české ambasádě v Římě.

Cyrilometodějská a Franská stezka jsou součástí programu Kulturních stezek Rady Evropy, kam patří více než 40 certifikovaných kulturních stezek napříč 36 evropskými zeměmi. Stezky fungují jako široké partnerské sítě vyvíjející řadu společných nadnárodních aktivit v oblasti vědy a výzkumu, udržitelného turismu, kultury a umění, vzdělávání mládeže či zvyšování povědomí o evropském kulturním dědictví.

Na užší spolupráci mezi Cyrilometodějskou a Franskou stezkou se v pondělí 6. června dohodli jejich zástupci. K podpisu došlo za účasti velvyslankyně J. E. Hany Hubáčkové, zástupců Evropské kulturní stezky sv. Cyrila a Metoděje, Evropské asociace Via Francingena, města Říma, regionu Lazio a Zlínského kraje.

Jsem rád, že se nám podařilo dohodnout na spolupráci v oblasti vytváření společné nabídky kulturní turistiky podél tras Cyrilometodějské stezky a Via Francigena, a to využíváním společných příležitostí pro rozvojové projekty a marketing. Připravujeme také značení na souběžných úsecích obou stezek, například v Itálii mezi Toskánskem a Římem, kde je hrob svatého Cyrila,“ uvedl předseda sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje Lubomír Traub.

Cyrilometodějská stezka vychází z tisícileté kulturní tradice spojené zejména s kulturou slovanských zemí a podporuje živý cyrilometodějský odkaz a hodnoty založené na respektování rozlišných kultur a vyznání. Stezka spojuje místa, kde sv. Cyril a Metoděj působili a kde se jejich odkaz šířil dál prostřednictvím jejich následovníků, ale i současná místa jejich úcty.

V České republice a na Slovensku vzniklo už přes 1000 km značených pěších tras využívajících trasy klubů českých a slovenských turistů. Při putování směrem na Řím je možné využít svatojakubské cesty nebo trasy Via Francigena a Romea Strata.

Via Francigena propaguje dědictví vzniklé z kulturní identity evropských zemí, jimiž prochází, počínaje stezkou popsanou v deníku arcibiskupa Sigerica z Canterbury v roce 990 jako součást svazku cest, na nichž se v uplynulých staletích utvářely dějiny Evropy.

Evropská asociace Via Francigena pracuje na prodloužení cesty přes jih Itálie až do Jeruzaléma podél starobylé Via Egnatia. Na té se nachází další významná místa z pohledu cyrilometodějského odkazu jako jsou Ochrid, Soluň nebo Istanbul.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x