Už dopolední pohled na parkoviště na Trojáku v Hostýnských vrších mluvil jasnou řečí.
„Je prakticky plno, najít volné místo teď chce i kus štěstí,“ přehlížel okolí Radim Majda, provozní Ski areálu Tesák.
Jenže z početných návštěvníků moc velkou radost mít nemohl. „Máme podle vládních nařízení zavřenou sjezdovku, lidé tudy jen projdou a míří většinou s boby nebo sáňkami směrem na Marušku, kde sjíždějí každý kopeček. My je na sjezdovku pouštět nemůžeme, chceme si ji upravit s těmi pár centimetry nového přírodního sněhu a pokračovat v zasněžování. Lidé by nám mohli poškodit zařízení, pořád doufáme, že se ještě sezóna rozjede.“
Jednodenních návštěvníků bylo ve výši kolem 600 metrů jako máku. Vévodily tomu rodiny s dětmi.
„Já tu mám dva malé syny na bobech, sníh dole prakticky není, tak jsme se vydali sem, ještě to není zdaleka optimální, ale pohyb je prostě potřeba,“ vyprávěl tatínek Jiří z Ostravy, který měl caparty na starosti.
„My jsme dorazili z Bystřice pod Hostýnem, na Tesáku místo nebylo, tady jsme se s dětmi dostali na parkoviště tak tak. Užíváme si to,“ vyprávěla maminka Anna s tím, že se teď vydají na oběd domů.
Obsloužili by je i z okénka bufetu, ceny ale byly podle mnohých poměrně vysoké, polévka za 67, bramborák za 65, párek v rohlíku za 35 korun.
Obrovský nápor turistů chtivých zimních radovánek zažily Pustevny. Tam už mohli mířit i lidé s běžkami. Kolem desáté dopoledne se ovšem zaplnilo parkoviště a nastala patová situace. „Museli jsme dopravu automobily přerušit, hrozilo nebezpečí, že by se nahoru nedostala v případě potřeby vozidla integrovaného záchranného systému,“ vysvětlil policejní mluvčí Petr Jaroš.
Klidnější situace byla například v Karolince. „Vleky samozřejmě nejedou, ten kdo přijde s dětmi a jejich „jezdeckou“ výbavou, tak ten uspěje, nabízíme i občerstvení z okénka,“ popsal tamní situaci šéf areálu Jan Dudek.
„U nás je bohužel zavřeno, lidi na sjezdovku nepouštíme. V této sezóně jsme zatím měli vleky puštěné jen osm dnů do Štěpána. Nával byl velký, ale to my vítáme, jen dbáme na to, aby lidé používali toalety a nechodili někam k lesu nebo přímo do vesnice, proto máme i speciální značky, které na to upozorní,“ dodal provozovatel areálu na Stupavě Lubomír Orel.
V omezeném provozu fungovala také horská střediska ve Velkých Karlovicích, na Kohútce nebo na Soláni.
Sponzorem článku je Bouda Šestidomí, která vám nabízí: