„Při příjezdu záchranářů a otevření dveří se posádce okamžitě aktivovalo čidlo CO, které mají posádky vždy u sebe,“ informovala mluvčí krajských záchranářů Gabriela Netopilová Sluštíková.
Zdravotnické týmy ihned vynesly ženu, která už v té chvíli nebyla schopna chůze, z pokoje a začaly větrat. Ven poslaly také přítele ženy, který na tísňovou linku zavolal. Zdravotnické operační středisko požádalo o součinnost také hasiče.
„Záchranáři ženu zajistili v rámci přednemocniční neodkladné péče a transportovali na interní JIP Uherskohradišťské nemocnice,“ sdělila mluvčí záchranářů.
„Od začátku října jde již o čtvrtý výjezd záchranářů k otravě oxidem uhelnatým ve Zlínském kraji,“ pokračovala Netopilová Sluštíková s tím, že při těchto událostech záchranáři dohromady ošetřili šest lidí.
Zásadní nebezpečí oxidu uhelnatého spočívá v tom, že není vidět ani cítit. Snadno, velmi rychle a nepozorovaně tak dochází k jeho zvýšené koncentraci a následné otravě v domácnostech.
„Příznaky otravy jsou velmi nespecifické. Projevit se může nevolností, zvracením, bolestí hlavy, závratí nebo celkovou slabostí. Výjimkou není ani porucha koordinace pohybů a v horších případech ztráta vědomí,“ vyjmenovala Gabriela Netopilová Sluštíková a dodala, že v rámci první pomoci je zásadní co nejčasnější evakuace postiženého ze zamořeného prostoru a zavolání na tísňovou linku 155.