„Výsledek je o to cennější, že podle statistik hromadných ubytovacích zařízení patří Zlínskému kraji v počtu návštěvníků i přenocování 10. místo mezi kraji. Data z turistických cílů však potvrzují, že region nabízí mimořádně atraktivní místa, za kterými návštěvníci přijíždějí z celé republiky,“ informoval mluvčí Centrály cestovních ruchu Východní Moravy Michal Vala.
Kraj láká hlavně na lidovou kulturu
Výraznou pozici si Zlínský kraj drží především v oblasti lidové kultury. V kategorii lidová kultura obsadilo Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm 1. místo s návštěvností 286 507 osob. Druhé místo patří Archeoskanzenu Modrá a sedmé Skanzenu Rochus.
„Zlínský kraj tak jako jediný region v Česku získal v této kategorii hned tři zástupce v první desítce,“ zmínil Vala.
Zlínská zoo opět mezi špičkou
Výjimečné postavení si v celorepublikovém srovnání drží Zoo Zlín, kterou v roce 2025 navštívilo 812 172 lidí. V žebříčku všech sledovaných turistických cílů obsadila 6. místo v České republice a mezi zoologickými zahradami skončila druhá.
Do první desítky ve svých kategoriích se dále zařadily například Kovozoo ve Starém Městě, hlavní budova Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Památník Tomáše Bati, Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě, Památník Velké Moravy ve Starém Městě nebo Aquapark Uherské Hradiště.
Přečtěte si také: Filmy pod hvězdami se vrací. Jubilejní Zlínské filmové léto nabídne 14 promítání zdarma
Pestrá nabídka turistických cílů
Úspěch napříč širokým spektrem turistických cílů potvrzuje pestrost nabídky Zlínského kraje. Návštěvníci zde nacházejí jedinečné spojení živých tradic, kulturního dědictví, moderních atraktivit, přírodních krás i rodinné zábavy, díky čemuž se region stále výrazněji zapisuje na turistickou mapu České republiky.
„Páté místo mezi kraji v návštěvnosti turistických cílů je pro Zlínský kraj skvělým výsledkem. Potvrzuje, že vedle tradičně silné lidové kultury máme také řadu dalších atraktivit, které dokážou obstát v konkurenci nejnavštěvovanějších míst České republiky. Právě rozmanitost turistické nabídky považuji za jednu z největších předností našeho kraje,“ dodal radní Zlínského kraje pro kulturu a cestovní ruch Ivan Láska.