Zlínský kraj bude mít v roce 2022 nejvyšší deficit rozpočtu za posledních 12 let

Foto: Jiří Balát
ZLÍNSKÝ KRAJ – Tři čtvrtě miliardy. Takový je plánovaný schodek v rozpočtu Zlínského kraje na rok 2022. Nejvíce peněz chce hejtmanství investovat do dopravy a zdravotnictví.

Krajští zastupitelé schválili rozpočet Zlínského kraje na rok 2022. Ten počítá s celkovými příjmy ve výši 16,5 miliardy a s výdaji ve výši 17,2 miliard. Schodek rozpočtu činí 725 milionů.

I přesto, že je deficit rozpočtu nejvyšší za posledních 12 let, kraj jej plánuje krýt z vlastních zdrojů. „Schodek rozpočtu budeme mít finančně krytý v plné výši vlastními zdroji. Čerpání úvěru tedy neplánujeme,“ informoval náměstek hejtmana zodpovědný za krajské finance David Vychytil.

Sestavení rozpočtu nebylo podle Vychytila snadné a schodkový rozpočet má podle něj několik důvodů. V první řadě jsou to stagnující příjmy kraje způsobené nepříznivou covidovou situací, dále je to rostoucí inflace a zvýšení výdajů na linkovou dopravu. Hejtmanství ale nechce zastavit ani investiční akce.

V dalších letech se dle mého názoru nevyhneme pokračujícím úsporným opatřením a současně budeme muset hledat nové cesty, jak získat další zdroje na investiční akce související s naší snahou o celkovou modernizaci Zlínského kraje,“ pokračoval David Vychytil.

Investiční výdaje se ve srovnání s letošním rozpočtem zvýší o 248 milionů korun. Nejvíce finančních prostředků bude kraj investovat do autobusových a vlakových spojů. Dopravní obslužnost spolyká celkem 1,5 miliardy korun, což je o sto milionů více než letos.

Velký objem investic půjde také do zdravotnictví, kam poputuje 606 milionů korun. V plánu je stavba nového centrálního pavilonu s internou a urgentním příjmem ve zlínské nemocnici, ve Vsetínské nemocnici se vybuduje nová hemodialýza, v Uherském Hradišti se počítá s rekonstrukcí pavilonu č. 14 a modernizací projde také areál kroměřížské nemocnice.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x