Zlínský kraj je turisty velmi vyhledávaný. Které destinace jsou nejoblíbenější?

Foto: Martin Peterka
ZLÍNSKÝ KRAJ – Cestovní ruch zažívá po těžkých časech ovlivněných pandemií koronaviru znovuzrození. Nárůst návštěvnosti Zlínského kraje byl ve třetím čtvrtletí hned po Praze nejvyšší.

V porovnání s předcovidovým rokem 2019 dosáhl objem návštěvnosti na celostátní úrovni v letních měsících 90 %. Ve 3. čtvrtletí letošního roku se ve Zlínském kraji v hromadných ubytovacích zařízeních ubytovalo přes 334 tisíc hostů, z toho 26 tisíc ze zahraničí. Meziročně se jednalo o nárůst 12,9 %, což je po Praze nejvyšší růst v rámci České republiky.

Na Východní Moravu lákají především horské resorty, které jsou v krásné přírodě s turistickými cíli. Mnoho lidí také vyhledává lázeňská města, především Luhačovice a okolí, kde využívají i nejrůznější ozdravné a wellness pobyty.

Mezi nejnavštěvovanější cíle patřila ZOO Zlín a zámek Lešná. Branami zahrady prošlo již 600 000 osob, zájem lidí přetrvává i v podzimním období. „Pokud by zoo nebyla na začátku roku více než tři měsíce uzavřena, s velkou pravděpodobností by podle vedení ZOO Zlín rok 2021 zaznamenal rekordní návštěvnost,“ doplnila ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Zuzana Vojtová.

Hojně navštěvované je také Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Jen za září tam přišlo téměř 33 tisíc lidí. „Ve srovnání s loňským rokem jsme také v měsíci září zaznamenali nárůst o více než 6,5 tisíce návštěvníků, kteří si přišli užít krásné podzimní dny do Valašského muzea v přírodě,“ sdělil ředitel muzea Jindřich Ondruš.

Lidé častěji vyhledávali třeba i netradiční areál Kovozoo ve Starém Městě nebo se vydali po Baťově kanálu, kde od května až do září evidují okolo 75 tisíc návštěvníků. Podle provozovatelů se hlavní pohyb na této vodní cestě odehrál nejen o letních prázdninách, ale také v měsíci září, kdy byl zájem o skupinové plavby.

O návštěvníky nemají nouzi ani v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně, kde jsou unikátní expozice věnované fenoménu firmy Baťa nebo cestovatelům Miroslavu Zikmundovi a Jiřímu Hanzelkovi. Někteří lidé se vydávali i za poutní turistikou, kdy objevovali krásu Svatého Hostýna, Velehradu nebo Modré, kde Archeoskanzen i expozice Živá voda nabízejí mimořádný zážitek.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x