Zlínský kraj vydává nový zpěvník lidových písní z Valašska. Některé jsou staré až 200 let

Foto: Zlínský kraj
ZLÍNSKÝ KRAJ – Světlo světa spatří v pořadí třetí edice zpěvníku, který tentokrát zachycuje lidovou písňovou tvorbu na Vsetínsku. Některé z písní jsou až dvě stě let staré a dosud nebyly v žádné podobě publikované.

Třetí díl zpěvníku lidových písní, který navazuje na již vydané svazky mapující písňovou tvorbu obcí z Uherskohradišťska a Zlínska, je tentokrát zaměřen na oblast Valašska, konkrétně Vsetínska.

Všechny uvedené písně nebyly z velké části dosud publikované, jedná se o rukopisné materiály, které jsou vzorkem lidové zpěvní tradice sběratelů a zapisovatelů za posledních dvě stě let a jsou součástí vzácného dokumentačního fondu brněnského pracoviště Etnologického ústavu Akademie věd České republiky. Zpěvník sestavili a redakčně připravili Lucie Uhlíková, Petr Číhal a Jan Káčer.

Třetí svazek zpěvníku obsahuje 274 písní z 97 míst okresu Vsetín. Ediční počin přivítala také radní pro kulturu a školství Zuzana Fišerová. „Vydání zpěvníku vnímám jako přínos pro obě sféry mých kompetencí, tedy jak pro oblast kultury, tak pro školství, a to včetně širokého prostoru mimoškolních zájmových aktivit. Tento zpěvník nám pomůže usnadnit cestu k bohatství našich tradic a děkuji týmu, který má zásluhy na oživení mnoha již zapomenutých písní,“ řekla Zuzana Fišerová.

Zpěvník vyšel nákladem 1000 kusů v tištěné formě a je určen zejména pro potřeby škol, kulturních organizací, folklorních souborů a obcí. V příštím roce se zpěvníku dočká také region Kroměřížska.

--> --> --> --> -->