„Laboratoře pro výuku technologie výroby potravin jsou nově vybaveny technikou simulující reálné provozy,“ představil laboratoř František Buňka z Ústavu technologie potravin FT s tím, že tradičně nejsilnější sekcí v ústavu je mlékárenství, na něž jsou zaměřeny čtři laboratoře.“ Specialitou mezi novým vybavením je zařízení na vysokotepelné ošetření mléka. Zatímco běžně používané linky v potravinářských provozech zpracují až desítky tisíc litrů mléka za hodinu a vyžadují umístění ve velkých výrobních halách, laboratorní zařízení zpracuje ve stejném čase 10 až 60 litrů a zabere míň prostoru než běžná kuchyňská linka. „Toto zmenšené zařízení je tak ideálním řešením pro výukové účely a výzkum,“ doplnil Buňka. Ostatní mlékárenské laboratoře pak jsou zaměřeny na výrobu přírodních sýrů, plísňových sýrů a tavených a termizovaných produktů.
Další dvě laboratoře slouží pro výuku výroby masných výrobků. „Přístroje jako kutr na sekání a mělnění masa nebo vakuová plnička – takzvaná narážka – k výrobě párků a salámů jsou profesionální nástroje využívané v potravinářských miniprovozech. Některé z těchto přístrojů jsou v Česku k výuce vyžívány vůbec poprvé,“ upozornil Buňka. Jedna laboratoř je zaměřena na výrobu alkoholických a nealkoholických nápojů, další pak na produkci pečiva (včetně bezlepkového), těstovin a cukrovinek.
„Nové prostory jsou doplněny laboratořemi a ostatními prostory k provádění provozních analýz a laboratořemi pro získávání kompetencí v oblasti instrumentálních metod,“ uzavřel Buňka. Celková plocha nových pracovišť je více než 1 300 m2.