Zlínští vědci vyvíjejí materiály, které chrání před elektromagnetickým zářením

Foto: UTB
ZLÍN - Vědci z Centra polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně zkoumají, jak lépe chránit lidi, živé organismy i třeba citlivé přístroje před účinky elektromagnetického záření, které je zdraví škodlivé. Intenzivně pracují na vývoji ohebného nanokompozitu, který najde uplatnění jako efektivní stínicí materiál v nejrůznějších zařízeních, serveru Zlin.cz to řekla PR manažerka Centra polymerních systémů Petra Svěráková.

„Elektromagnetické záření je přítomné všude kolem nás. Přitom může zatěžovat živé organismy, například ovlivňovat funkce mozku. Také může negativně působit na funkci citlivých přístrojů. V minulosti fungovala většina zařízení na mikrovlnné frekvenci 2,45 GHz. Ta je dnes už natolik obsazena, že se musí využívat i jiné frekvenční oblasti. Celkový výkon záření, kterému jsme díky tomu vystaveni, stále roste. Proto zkoumáme a vyvíjíme stínicí feritové materiály, které budou účinné v příslušných technických radiových a mikrovlnných frekvenčních pásmech,“ popsala Jarmila Vilčáková, vědkyně z Centra polymerních systémů UTB ve Zlíně.

Stínicí materiály buď elektromagnetickou vlnu odrazí, ta se ale šíří prostředím dál, nebo ji absorbují, čímž ji vlastně zlikvidují a přemění na zbytkové teplo. Zejména je ale žádoucí, aby byl materiál ohebný, lehký a snadno zpracovatelný.

„Tuto podmínku snadno splňují kompozity. Absorpčních schopností se u nich dosahuje přidáním magnetických prášků jako plniva do polymerní matrice,“ doplnil Ivo Kuřitka z Centra polymerních systémů.

Technologie absorbující záření se využívají například u počítačových tomografů, magnetických rezonancí a dalších lékařských přístrojů. Chrání citlivou elektroniku zařízení před vnějším rušením i obsluhu přístroje.

„Také v letectví a kosmonautice je nutné chránit citlivou elektroniku před vnějšími elektromagnetickými pulsy, kde každá porucha může mít katastrofální následky,“ doplnil Ivo Kuřitka.

„Jsme schopni syntetizovat vhodný typ plniva a stanovit jeho optimální koncentraci pro konkrétní frekvenci. Výzkumný tým Natalie Kazancevové už získal tři patenty a dva užitné vzory, máme ověřenou technologii a mnoho funkčních vzorků. Tým spolupracuje také s firmami na vývoji stínicích materiálů pro výrobu pomocí 3D tisku v rámci projektu Technologické agentury ČR,“ dodala Jarmila Vilčáková.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x