Zraněný muž u zříceniny, další na rozhledně. Hasiči využili čtyřkolku i lanovou techniku

Hasiči zasahovali u zraněných v těžkém terénu. Foto: HZS ZK
ZLÍNSKÝ KRAJ – Profesionální hasiči ve Zlínském kraji měli ve středu 19. srpna pořádně napilno. Kromě požárů, dopravních nehod či popadaných stromů zasahovali také u dvou zraněných lidí v těžko přístupném terénu – mladíka u zříceniny ve Chvalčově a staršího muže na rozhledně v Modré.

Zraněný mladík u zříceniny

První událost se stala ve středu odpoledne u zříceniny ve Chvalčově na Kroměřížsku, kde se zranil mladý muž. Na místo byli vysláni profesionální hasiči z Bystřice pod Hostýnem společně s dobrovolnou jednotkou z Chvalčova.

„Vzhledem k náročnému terénu vyrazili na místo také se čtyřkolkou. Ta umožnila hasičům dostat se ke zraněnému a následně jej bezpečně převézt od zříceniny k sanitnímu vozu zdravotnické záchranné služby,“ informovala mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Starší muž nedokázal opustit rozhlednu

O přibližně dvě hodiny později zamířili hasiči k podobnému případu na Uherskohradišťsku. V obci Modrá se na rozhledně zranil starší muž, který kvůli zdravotnímu stavu nebyl schopen rozhlednu opustit.

Na místo proto vyrazili profesionální hasiči ze stanice Uherské Hradiště a lezci ze stanice Zlín.

„Tento zásah byl komplikovaný především kvůli samotnému přístupu. Z rozhledny vedlo dolů pouze úzké schodiště, které neumožňovalo bezpečný transport zraněného běžným způsobem,“ vysvětlila Javoříková.

Mohlo by vás zajímat: Seniorka ze Zlína zůstala po pádu uvězněná v bytě. Strážníky zalarmovala sousedka

Ošetření přímo na rozhledně

Hasiči proto ve spolupráci se zdravotníky muže ošetřili přímo na rozhledně.

„Poté jeden z hasičských lezců využil lanovou techniku a muže velmi šetrně snesl z rozhledny až na zem. Hasiči jej následně transportovali do sanitního vozu,“ přiblížila záchranu mluvčí hasičů.

Práce hasičů není jen o hašení

Podobné zásahy ukazují, že práce hasičů zdaleka nekončí u hašení požárů.

„Každý výjezd může být jiný a někdy je potřeba využít speciální techniku, lanové vybavení, čtyřkolky nebo především zkušenosti a sehranost celého týmu,“ uzavřela Javoříková.

Zobrazit fotogalerii >>