Zvrat v povolebním vyjednávání v Uherském Hradišti. ANO ruší podepsané memorandum, do hry se vrací Společně pro Hradiště

Ilustrační foto
UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Ještě koncem minulého týdne se zdálo, že o nové koalici v Uherském Hradišti je jasno. V neděli ale přišlo překvapení. Hnutí ANO ruší podepsané memorandum a do koalice chce jít s uskupením Společně pro Hradiště.

Ještě na konci minulého týdne to vypadalo, že v Uherském Hradišti usedne ve vedení města zcela nová koalice. Memorandum o spolupráci totiž podepsali Hradišťáci společně s Českou pirátskou stranou a hnutím Ano. Měli by tak těsnou většinu 14 z celkového počtu 27 zastupitelů.

V neděli večer ale současný starosta a lídr vítězné koalice ODS a TOP 09 (Společně pro Hradiště) Stanislav Blaha na svém facebookovém profilu uvedl, že spolu s hnutím ANO utvoří základ budoucí koalice.

Přiznám se, že tak náročná povolební vyjednávání jsem asi ještě nezažil. O to víc si cením toho, že se nám podařilo dosáhnout dohody: Společně s ANO 2011 utvoříme základ budoucí koalice v Uherském Hradišti,“ uvedl na svém Facebooku Stanislav Blaha s tím, že při tvorbě koalice chtějí jako partnery oslovit také Nestraníky pro Hradiště, Českou pirátskou stranu a KDU- ČSL.

Osobně se k aktuální situaci Stanislav Blaha vyjádřit nechtěl, na jeho prohlášení ale ještě v průběhu noci zareagovala Česká pirátská strana.

Pro nás je důležitý program a kompetence, nikoli politikaření a rozdělování pozic. Proto jsme hrdě odmítli nabízené místo místostarosty v nově vznikající koalici, která se upekla za zády řádně podepsaného memoranda,“ sdělil lídr Pirátů Jakub Grós.

Ve facebookovém prohlášení starosty Stanislava Blahy už se v koalici nepočítá s Hradišťáky, kteří ve volbách skončili na třetím místě s šesti mandáty v zastupitelstvu.

Za Hradišťáky to vnímáme jako poměrně velkou zradu ze strany hnutí ANO. Týden s námi jednali a přitom teď vyplynulo na povrch, že ještě v průběhu té doby si vyjednávali jinou koalici s ODS a TOP 09. My jsme připraveni jít do opozice. Uvidíme, jak se to podaří dojednat, protože ta uzavřená dohoda mezi Společně pro Hradiště a hnutím ANO má pouze dvanáct zastupitelů, nemá většinu. Jsme připraveni se k jednacímu stolu vždycky vrátit. Za sebe se ale přiznám, že po té zradě už si to neumím představit s hnutím ANO,“ řekl lídr Hradišťáků Michal Dvouletý.

K aktuální situaci se vyjádřila také poslankyně za hnutí ANO Margita Balaštíková. „K těm změnám došlo proto, že se zkrátka hnutí ANO necítilo v té situaci komfortně. Ukončili jsme proto spolupráci s Hradišťáky a došlo k dohodě mezi Společně pro Hradiště, které bude s hnutím ANO tvořit základ koalice, která by měla vést radnici v příštím volebním období. Konáme takto po zralé úvaze a většinovém rozhodnutí členů, protože my, na rozdíl od jiných stran, máme zájem pro město něco udělat a nejde nám o funkce,“ uvedla Balaštíková.

Povolební situace v Uherském Hradišti je stále velmi turbulentní, podle toho, co uvádí Stanislav Blaha ve svém facebookovém prohlášení, by ale mohlo být už tento týden jasněji.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x