Klanopraška čínská – Schisandra chinensis – rostlina pěti chutí

Máte nějaký nevyužitý plot, žebřík či holou pergolu? Chtěli byste popínavku, která je nejen krásná, ale i celá jedlá? Dostatečně bujnou, aby něco porostla, ale ne moc bujnou, aby se nesnažila pohltit vše kolem? Pak by mohla být dobrou volbou klanopraška!

Klanopraška je velice ceněná v čínském lidovém léčitelství, kde je vedle ženšenu jedním z hlavních podpůrných a tonizujících léčiv. Plody obsahují mnoho cenných látek a vitamínů, například obsah vitamínu C činí prý až 30 % obsahu plodu. Nezanedbatelný je taktéž obsah vitamínu E. Hlavní cennou látkou je ovšem schizandrin, který je důležitou léčivou a tonizující složkou plodu. Plody mají podpůrný účinek při fyzickém a smyslovém vyčerpání organizmu, depresích, ospalosti, chudokrevnosti, slabozrakosti a chorobách plic, jater a střev. Dodává chuť do života, zlepšuje potenci, zvyšuje pracovní výkon a vyrovnávání se stresem všedních dní. Naopak se nedoporučuje užívání při nervové přecitlivělosti, nespavosti, vysokém krevním tlaku a srdečních chorobách.

Květy jsou drobné a nenápadné a často je lze nalézt pomocí intenzivní vůně připomínající citrón. Květy nejsou samosprašné a pro dosažení optimální plodnosti je tedy třeba vysadit více rostlin. Ze samičích květů se po opylení vytvářejí hrozny šarlatově červených bobulí dlouhé až 10 cm, které jsou velmi podobné hroznům červeného rybízu. Vlastní bobule jsou velké až 1 cm a mají svou typickou nezaměnitelnou kořeněnou chuť. Ne nadarmo se jí v Číně říká rostlina pěti chutí a má podle toho i svůj čínský název Wu Wei Zi.

Jinak doufám, že jste využili jarní síly bylin a nyní se již budeme vyhřívat na sluníčku.

Pohodičku Vám přeje bylinkář Standa.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x