Kajakářka Bayerová nominací na ME překvapila nejvíce sama sebe

Foto: Dana Fusková, ml.Foto: Dana Fusková, ml.
Foto: Dana Fusková, ml.
Sport 15. 5. 2017 | Autor: Irena Frolová

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - Už 11. května odstartovala v Makedonské Skopji ME ve sjezdu na divoké vodě. Kromě loňského mistra světa ze závodu týmů Václava Kristka, který na deblkánoi potvrdil roli favorita, bez problémů obhájil reprezentační trikot a bude jedním z tahounů reprezentace, má valašskomeziříčská kanoistika další želízko v ohni, uvedla pro server Zlin.cz Dana Fuskov mladší z, TJ Valašské Meziříčí.

Mladá kajakářka Barbora Bayerová předminulý týden překvapila, když v nominačních závodech ve Špindlerově Mlýně skončila dvakrát těsně pod stupni vítězů.

Po opravdu divoké Kamenici a Labi u Špindlerova Mlýna se sjezdaři přesunuli na klidnější řeku Otavu. Bohužel kvůli špatným podmínkám se závod odjel na klidnějším úseku, kde největšími problémy byly mělčiny a potřeba zvolit správnou stopu. A právě to se ukázalo klíčové pro zlatovlasou hvězdičku, která ještě loni reprezentovala mezi juniory. V nedělním dlouhém závodě vybojovala šokující druhé místo a poprvé vystoupila v rámci nejvyšší české soutěže na stupně vítězů. Díky tomuto výsledku se jí podařilo probojovat do seniorské reprezentace hned ve své první sezóně mezi dospělými.

"Na trati mi nepřišlo, že bych jela tak rychle, ale spíš jsem si hlídala stopu, abych nikde zbytečně neztratila, spíš než rukama jsem jela hlavou. Když jsem pak poprvé viděla výsledky, tak jsem byla přesvědčená, že to fotobuňka špatně změřila. I když mi pak všichni říkali, že je to pravda a že mám jet do Makedonie, tak mi to nějak nedávalo smysl. Před sezónou jsem s tím nepočítala," okomentovala své první pocity mladá závodnice, kterou aktuálně čeká maturita na gymnáziu.

Kromě dospělých reprezentantů se o body do reprezentace poprali také junioři. Deblová posádka Tomáš Hendrych - Richard Nachtigal (oba 17) podle předpokladů prochází nominací bez ztráty bodu a lístek na šampionát mají jistý. Daleko větším překvapením byl výkon mladičké dvojice Jiří Smilek - Daniel Švéda, která při své premiéře v Českém Poháru brala dvakrát body za druhé místo a dveře do reprezentace se jim také otevírají.

"Pro starší kluky je letošní nominace formalita, úsilí zaměřujeme na juniorský šampionát, kde je cílem placka z individuálního závodu. Kluci jsou tradičně velice silní ve sprintu (mistři republiky 2016), takže výsledek z dlouhého sjezdu je také hodně potěšující, odstup od nejlepších posádek se zkracuje s každým závodem. Hodně jim pomohla reprezentační soustředění, kde vyrostli hlavně technicky," zhodnotil s poklidem výkon svěřenců trenér Radomír Fusek starší. "Na rozdíl od Toma s Richardem, u kterých by byla ztráta bodů překvapením, nás více potěšil mladý debl Smilek (14) - Švéda(15). Kluci nejsou žádná ořezávátka, přece jenom v žákovských kategoriích posbírali za 4 roky kila a kila medailí. Přestup do juniorů se jim ale i tak podařil náramně. Technicky teď potřebují nejvíce vyzkoušet různou vodu a naučit se jezdit na odlišných terénech. Přece jenom Bečva k tomu není úplně ideální a je třeba jezdit za vodou i stovky kilometrů. Ale je úžasné, že máme další mladou posádku, se kterou se bude muset počítat."

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam