Hygienici vydali zákaz koupání v Luhačovické přehradě a ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel na Zlínsku

ilustrační foto: foto Zlin.czilustrační foto: foto Zlin.cz
ilustrační foto: foto Zlin.cz
Co se děje 1. 8. 2017 | Autor: Jan Vondrášek

ZLÍN – Hygienici vydali zákaz koupání v Luhačovické přehradě a také ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel na Zlínsku. Ve vodě se objevilo velké množství sinic, chlorofylu i mikrobiologické znečištění, řekla serveru Zlin.cz Eva Javoříková z Krajské hygienické stanice Zlínského kraje. Zákaz koupání v současných vedrech znamená komplikaci pro turisty i pro provozovatele okolních rekreačních zařízení.

Kvalitu vody v Luhačovické přehradě i ve vodní nádrži Všemina na Zlínsku poznamenala červencová lokální bouřka doprovázená krupobitím a přívalovými dešti. Hygienici odebírali vzorky dva dny po ní a situaci v přírodních koupalištích označili jako krátkodobé znečištění. Po několika dnech je kontrolovali znovu. "Ve Všemině se situace zlepšila, zjistili jsme zde jen nižší průhlednost vody. V Luhačovické přehradě ale hodnoty stále výrazně překračovaly limit, proto jsme museli vydat zákaz koupání, který zde naposledy platil v roce 2009,“ dodala Javoříková.

Luhačovická přehrada bývala ve Zlínském kraji z přírodních koupališť nejvíce problémová, zákaz koupání zde byl vydáván kvůli sinicím a velkému množství chlorofylu opakovaně. V letech 2010 až 2012 však bylo z přehrady odtěženo kolem 300 000 metrů krychlových bahna. Napuštěná přehrada je opět v provozu od léta 2013 a zdálo se, že investice za zhruba 150 milionů korun kvalitu vody v ní vylepšila. Aktuálně platný zákaz koupání je po odtěžení sedimentů vůbec první.

Oproti tomu na Pahrbku je v posledních letech vydáván opakovaně. Problémem této koupací oblasti je to, že voda je zde stojatá, neproudí a navíc jsou v ní nánosy usazenin. "Loni jsme na Pahrbku vydávali zákaz koupání o týden později, než je tomu letos. Uvidíme, jak se obě koupací plochy, kde platí nyní zákaz, vyrovnají s nynějšími tropickými vedry,“ doplnila Javoříková s tím, že další vzorky budou hygienici odebírat příští pondělí.

V ostatních přírodních koupalištích Zlínského kraje je voda zcela bez závad. Platí to pro přehrady Bystřička a Horní Bečva a štěrkoviště v Novém Hrozenkově na Vsetínsku, pro Štěrkáč v Otrokovicích na Zlínsku i pro přírodní koupaliště Albatros v Ostrožské Nové Vsi na Uherskohradišťsku. Informace o kvalitě vody najdou návštěvníci na webu www.khszlin.cz a také ve vitrínách u jednotlivých přírodních koupališť.

 

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam