Ve Zlíně budou k vidění repliky Českých korunovačních klenotů

České korunovační klenoty na dosah (Foto: www.ic-zlin.cz)České korunovační klenoty na dosah (Foto: www.ic-zlin.cz)
České korunovační klenoty na dosah (Foto: www.ic-zlin.cz)
Co se děje 15. 9. 2017 | Autor: Irena Frolová

ZLÍN – Repliky Českých korunovačních klenotů budou na podzim k vidění ve Zlíně. O jejich výrobu se postaral jeden z nejlepších českých zlatníků a výtvarníků Jiří Urban, řekl serveru Zlin.cz Lukáš Fabián z tiskového odboru zlínského magistrátu.

Jedinečná putovní výstava mistrovských replik a dalších exponátů a zajímavostí ze středověku a doby Karla IV. zavítá do Zlína od 4. října do 29. listopadu. K vidění bude na zámku. „České korunovační klenoty jsou národní kulturní památkou a pravděpodobně i nejcennějším a nejznámějším českým pokladem. Učí se o nich každý obyvatel a říká se, že každý správný Čech by je měl alespoň jednou za život i spatřit,“ prozradil za organizátory historik Petr Lukas.

Originál exponátů se vystavuje ale pouze jednou za několik let a podle Fabiána návštěvníci musí čekat často i více než 8 hodin, po kterých dostanou možnost exponát spatřit jen na malý okamžik. „Není proto divu, že drtivá většina obyvatel ČR se jejich krásou nikdy nemůže pokochat,“ doplnil Fabián.

Teď budou mít ale možnost. „Rozhodli jsme se proto připravit jedinečnou výstavu České korunovační klenoty ve Zlíně, která návštěvníkům umožní tento unikátní poklad do detailu poznat a zároveň si i bez jakéhokoliv rušení prohlédnout mistrovské repliky klenotů,“ vysvětlil Lukas.

O výrobu replik se postaral Urban. „Je žijící legendou ve svém oboru. Málokterý jiný zlatník se může pochlubit realizací šperků pro papeže Jana Pavla II. nebo anglickou královnu Alžbětu II.,“ zdůraznil Fabián.

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam