Ohlédnutí za vinařským podzimem na Uherskohradišťsku

Okno do kraje 17. 1. 2018 | Zdroj: Redakce

Víno a kultura k sobě nerozlučně patří. Na Uherskohradišťsku proběhla tento podzim řada vinařských akcí, které stojí za zmínku. Královské město Uherské Hradiště, zvané také „Srdce Slovácka“, letos slaví 760. výročí od doby, kdy jej založil Přemysl Otakar II. Na vodě, na blatě, jak se zpívá v jedné písni.

Během roku proběhla ve městě řada drobných akcí v rámci připomínky založení města. Vyvrcholením oslavy 760. výročí byly Slovácké slavnosti vína a otevřených kulturních památek ve dnech 9. a 10. září 2017. Byly již 15. v pořadí. Začaly v pátek 8. září na Masarykově náměstí programem „Za Moravú třešně sú“. Program byl prezentovaný vesnicemi východně od Uherského Hradiště.

Vyvrcholením slavností vína byl sobotní tříhodinový průvod krojovaných zástupců několika desítek obcí a měst, nejen z Uherskohradišťska. Průvod letos nesl název Společně a slavnostně. Začátek průvodu, jako každoročně, se řadil ve Vinohradské ulici v Mařaticích a končil na Masarykově náměstí před tribunou a davem diváků, kde se účastníci průvodu krátce prezentovali tancem a zpěvem se svými cimbálovkami či dechovými muzikami. Krojovaný průvod je svým způsobem ojedinělý na celé zeměkouli.

Velkou atrakcí pro účastníky slavností vína se stává putování Vinohradskou ulicí v Mařaticích, každoročně se ho účastní 10 000 lidí. Po trase z dolní části Vinohradské ulice na Rochus se nachází nespočet starých měšťanských a soukromých sklepů, 22 stanovišť s vínem a hrálo zde 12 cimbálových muzik.

Neděle 10. září zaznamenala opad lidí ve městě, ovšem kultura na pódiích pokračovala. Již třetím rokem proběhla Oslava vína v Redutě. Vychází z ducha slavností a jedinečného spojení slováckých tradic a historie města. Dvanáct vinařství zde nabídlo své vybrané vzorky vín.

Týden po Slavnostech vína v Uherském Hradišti, tedy 16. září, proběhly hned dvě vinařské akce na Uherskohradišťsku. Modřanské vinobraní v obci Modrá u poutního Velehradu se konalo už podvanácté. V čele průvodu od místní kapličky nesli královský hrozen, spletený z mnoha odrůd révy. Průvod zastavoval u místních vinařů a směřoval na hřiště, kde proběhlo zarážení hory a košt burčáků a starších vín, z nichž bylo vyhodnoceno to nejlepší.

V Boršicích pod Buchlovem proběhl tutéž sobotu šestý ročník Boršických burčákových slavností s bohatým kulturním programem.

Další deštivá sobota 23. září patřila dvěma akcím spojenými s vínem, pochutinami a kulturou. V Muzeu v přírodě na Rochusu nad městem Uherské Hradiště proběhl již IV. Slovácký festival chutí a vůní a ve Zlíně v areálu Svitu velkolepý Den zlínského kraje, kde se asi ve 100 stáncích prezentovaly školy, producenti zemědělských a potravinářských výrobků. Nová radní Zlínského kraje, Margit Balaštíková, s pýchou prezentovala i vinaře kraje, kteří pocházejí z jižní části, a to z Uherskohradišťska. Den před touto akcí se sešli vinaři ve Dvoře pod Starýma horama a radní Balaštíková přednesla návrh vinařské koncepce pro Zlínský kraj.

Sobota 30. září patřila třetímu ročníku Šlapání hroznů dívčí nohou ve Dvoře pod Starýma horama v Boršicích pod Buchlovem. Bohatá kulturní vinařská akce byla spojena s odhalením historického kládového lisu a s ochutnávkou vín z vinic zemí Visegrádské skupiny (V4).

Podzimní vinařský kulturní program zakončilo již dvanácté uzavírání cyklostezek v rámci akce Na kole vinohrady Uherskohradišťska v sobotu 7. října. Počasí nebylo příliš jisté, ale cyklisty z celé republiky to neodradilo. Do sedmi směrů vyrazili cyklisté i pěší z Masarykova náměstí v Uh. Hradišti mezi devátou a desátou hodinou.

Staroměstský Klub přátel vína připravil na sobotu 7. října do Jezuitského sklepa na náměstí Velké Moravy tzv. Staroměstský den vína. Prolínal se s dvanáctým ročníkem Na kole vinohrady.

 

Zdeněk Habrovanský,

Publikováno: Vinařský obzor 11/2017, redakčně kráceno 

Komentáře


Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam