Soud s Romanem Čechmánkem: Čajánek s Blaťákem přišli o miliony, necítí se však být podvedeni

ZLÍN – Bývalí hokejisté Petr Čajánek, Miroslav Blaťák i další. Tito svědci ve čtvrtek vypovídali u zlínského soudu v případu Romana Čechmánka. Ten se měl podle obžaloby dopustit patnáctimilionového podvodu, za který mu nyní hrozí desetileté vězení. Většina svědků se svého bývalého kolegy zastávala. Podle nich Čechmánek nechtěl nikoho úmyslně podvést.

O sedm milionů korun přišel Čechmánkův kamarád a bývalý kolega Petr Čajánek. Peníze měly údajně jít do rukou bývalého právníka Milana Holomka, který si momentálně odpykává trest ve vězení za miliardové zpronevěry. „Věděl jsem, že ty peníze jdou panu Holomkovi, který je měl zhodnotit. Když mě Roman oslovil, neměl jsem problém mu je půjčit. Jsme kamarádi. Spolu jsme sepsali směnku a já mu je poslal. Roman byl garantem půjčky,“ vypovídal bývalý sportovec.

Čajánek však už ze svých milionů neviděl ani korun. Sám se ale prý necítí podvedený. „Dle mě nebyl z jeho strany záměr mě podvést. Prostě se dostal do situace, kdy mi to nemohl vrátit. Byli jsme spolu stále v kontaktu, říkal mi, že má peníze uložené ve svých aktivitách, ať už to byl pivovar, dům v Holešově či Prostějově,“ vysvětloval u soudu Petr Čajánek.

Podobně vypovídal i další z bývalých spoluhráčů, Miroslav Blaťák. Ten do Čechmánkova podnikání vložil dva miliony korun. „Říkal mi, že to chce vložit do pivovaru, že nemá hotovost na účtu. Vzhledem k tomu, že se známe dlouho, neměl jsem problém mu je půjčit. Hrál jsem v té době v Rusku a neměl moc přehled o tom, v jaké je situaci,“ popisoval svědek. Čechmánek mu měl peníze vrátit do dvou let, což se ale nestalo. „Volal jsem mu, ale nebral mi telefon. Cítím se poškozený přišel jsem o své peníze,“ konstatoval Blaťák.

Podle bývalé provozní Čechmánkova pivovaru Veroniky H. si podnik vedl velice dobře. Měsíční tržby se dle jejích odhadů pohybovaly i kolem 600 tisíc korun. Sama prý do pivovaru vložila částku dva miliony korun, protože tomuto projektu věřila. „Měl mi to splácet z tržeb pivovaru, vrátilo se mi ale jen 400 tisíc korun. Pivovar se rozjížděl dobře, začali jsme vyvážet i do velice dobrých restaurací v Brně. Takže podle mého, pokud by nespadl do insolvence, tak by velmi dobře vydělával. A dle mě by se i ty dluhy daly splácet z tržeb,“ odhadovala svědkyně. Ta také zastává názor, že Čechmánek nechtěl nikoho úmyslně podvést. „Myslím si, že pan Čechmánek, ať jednal, s kým jednal, tak nechtěl nikoho podvést. Ani já sama se necítím být podvedena. Dělal vše pro to, aby to zaplatil. Prodal kvůli tomu své auto. Snažil se s dodavateli dohodnout,“ vysvětlovala svědkyně. Cena, za kterou se pivovar nakonec vydražil, ji prý šokovala. „Těch sedm milionů je neuvěřitelná částka. Byla tam nová kuchyň, celá výrobna piva, což bylo to nejdražší,“ vyjmenovala bývalá provozní.

O podivné dražbě pivovaru se u soudu zmínil i další ze svědků. Ten se snažil ve chvíli, kdy se Čechmánek dostal do problémů, pivovar od bývalého hokejisty koupit. „Bylo nás na to celkem šest, měli jsme v plánu kvůli tomu založit s.r.o a pivovar koupit za 30 milionů, s tím, že každý z nás složí pět milionů. Už jsme vedli jednání i s potencionálními odběrateli piva. Jenomže vše ztroskotalo v okamžiku, kdy byl pivovar zablokován a nešlo s tím hnout. Potom jsme se chtěli přihlásit i do dražby. Ale jeden den nám řekli, že dražba bude, další den, že ne. A pak už jsme se nestihli přihlásit a složit jistinu a tím pádem to koupil jediný zájemce. Takže podle mě to buď bylo předem s někým domluvené nebo to holt někdo velmi dobře koupil. Sami bychom doslova zfleku pivovar za sedm milionů koupili,“ podotkl podnikatel. Pivovar je dodnes zavřený, navíc je prakticky celý rozkradený. Novým majitelem je uherskohradišťský podnikatel. To, zda byla dražba skutečně férová či ne, bude navíc řešit i brněnský krajský soud.

Soud bude pokračovat i příští týden, kdy bude předvolaný také Čechmánkům insolvenční správce.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x