Pseudomor drůbeže na ústupu?

ŠANOV - Když se minulý pátek v Šanově, nevelké vesnici na moravsko-slovenském pomezí objevila Newcastleská choroba neboli psudomor drůbeže, zavládla mezi místními panika. Dvacet let se u nás v republice zákeřná nákaza neobjevila.

„Byl to opravdu šok, měl jsem jedenapadesát krásných slepiček, všechny dostaly injekci a odebraly se na onen svět, ještě ten den ráno mi snesly přes čtyřicet vajec. I o ty jsem přišel,“ vypráví Vlastimil Surý.

Měl smůlu, jeho pozemek, kde měl slepice na 80 metrech čtverečních, těsně sousedí s tím, kde sousedovi uhynulo jedenáct slepic, u nichž se následně vyšetřením projevila zmíněná nákaza.

Ostatní lidé, kteří chovají kachny, slepice nebo třeba holuby museli své chovy přesně sepsat a zanést je do archů na obecním úřadu. 

„Celkem se přihlásilo šedesát lidí, sepsali jsme tři sta kusů domácího ptactva a teď se čeká, zda se ohnisko znovu neobjeví. Lidé si v sobotu mohou nechat dosavadní chovy naočkovat vakcínou proti chorobě,“ vysvětluje starosta Šanova Milan Humpola.

Prognóza je vcelku příznivá. „Pokud se nákaza znovu neprojeví do 30 dnů tady ani v ochranném pásmu, mohou lidé bez obav v chovu pokračovat,“ dodává mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

To je ale ještě relativně dlouhá doba, místo, kde se ohniska nákazy objevila, se budou opakovaně desinfikovat za pomoci specializované firmy.

„Už jsem si objednal padesátku nových slepiček, snad bude všechno v pořádku,“ doufá postižený chovatel Vlastimil Surý, který si oslavu své kulaté čtyřicítky určitě představoval poněkud veseleji.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x