ROZHOVOR: I v příští sezoně nabídne filharmonie „lahůdky“

Ing. Josef Němý (Foto: Jiří Balát)Ing. Josef Němý (Foto: Jiří Balát)
Ing. Josef Němý (Foto: Jiří Balát)
Okno do kraje 5. 6. 2018 | Zdroj: Helena Mráčková

ZLÍN - Od 1. ledna 2008 stojí v čele Filharmonie Bohuslava Martinů Ing. Josef Němý. Pod jeho vedením se organizace, kterou zřizuje Zlínský kraj společně se Statutárním městem Zlínem, nejen přestěhovala do svého nového sídla v Kongresovém centru Zlín, ale také si vybudovala renomé prestižní kulturní instituce, která město i kraj reprezentuje daleko za jejich hranicemi.

Pane řediteli, když se začnete ohlížet za sezonou 2017-2018, jaká byla?

Končící sezonu hodnotím jako velmi úspěšnou, těší mě neuvěřitelný zájem posluchačů o naše koncerty. Vždyť v letošním roce za prvních pět měsíců na ně přišlo asi 28 000 posluchačů. Vyjádřeno matematicky činí průměrná návštěvnost 750 posluchačů na jeden koncert při oficiální kapacitě sálu 761 míst. Také mám radost z kvalitních výkonů našeho orchestru a z pestré nabídky programů, což s vysokou návštěvností úzce souvisí. Publiku nabízíme především klasickou hudbu, ale také osvědčené populární programy, jako například písně skupiny Queen. Snažíme se originálními projekty přilákat mladé lidi. To se podařilo koncertem mobilů „Be online“, kdy v publiku převažovali právě mladí. A končící sezona byla mimořádná i našimi zahraničními aktivitami.

Absolvovali jste dvě velká zahraniční turné do vzdálených destinací. Mohl byste nám přiblížit atmosféru koncertování v Jižní Koreji a v Indii?

Obě tato turné byla výjimečná, ale také zcela odlišná. V Jižní Koreji jsme vystupovali v nádherných nových a moderních sálech před vyspělým publikem, logistika probíhala přesně podle plánu. V Indii se naopak hodně improvizovalo a posun zkoušky o půl hodiny byl spíše pravidlem než výjimkou. Co obě turné spojovalo, byli lidé. Jak ochotní a vstřícní organizátoři, tak také vnímaví posluchači. Korejci poslouchali koncerty velmi pozorně a bylo vidět, že jsou znalci vážné hudby. Po skončení koncertu nadšeně aplaudovali, jásali. Radost Indů po koncertech byla také až neuvěřitelně spontánní.

Na co (a na koho) se mohou návštěvníci filharmonie těšit po prázdninách?

Novou sezonu 2018-2019 zahájíme 27. září Smetanovou Mou vlastí, která bude podle mě vrcholem oslav 100. výročí založení republiky v našem regionu. V říjnu pak pořádáme tradičně Mezinárodní hudební festival Harmonia Moraviae a velkou událostí bude 3. října vystoupení nejlepší české pěvkyně Magdaleny Kožené či 25. října koncertní verze opery Libuše v titulní roli s Evou Urbanovou. Posluchačsky atraktivní budou koncerty se Štefanem Margitou 5. a 6. prosince 2018 či koncert rockových hitů s Martou Jandovou a Václavem Noidem Bártou pod názvem Rocksymphony 2 na konci listopadu.

Co se s filharmonií děje během léta?

Jsem rád, že se naše filharmonie představí obyvatelům Zlínského kraje i mimo Zlín, a to konkrétně v Kroměříži, v Luhačovicích či na Velehradě. Jsme také pozváni na největší české hudební festivaly. Vystoupíme 7. července ve Smetanově Litomyšli, 3. srpna v Českém Krumlově nebo 30. června na Janáčkově máji v Hukvaldech.

Program filharmonie je koncipován tak, aby byl atraktivní pro široké spektrum posluchačů. Jak se vlastně tvoří dramaturgie sezony, co všechno zohledňujete, abyste měli příznivce mezi všemi generacemi?

Je to složitá alchymie. Obecně chceme našim posluchačům přinášet radost, nevšední zážitky a je skvělé, když na našich koncertech zapomenou na běžné starosti. Jinak připravujeme dvě abonentní řady klasické hudby, jinak pak koncerty populární řady. Ale vždy klademe důraz na kvalitu účinkujících a na zajímavost programu. A hlavně chceme zprostředkovat našim posluchačům něco nevšedního.

 

Mohlo by vás zajímat

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam