Pomozte šetřit cenné přírodní zdroje. Pořiďte si nádrž na dešťovou vodu

Zdroj: Pixabay.comZdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com
Komerční sdělení 11. 1. 2019 | Zdroj: Marek Foršt

Rok od roku má příroda problémy se zvyšujícím se suchem a teplem. Stejně tak ale lidé. I v Česku už jsou obce, které musejí využívání pitné vody omezovat, aby se dostalo na všechny. Řešení, jak si zajistit dostatek vody, aniž bychom plýtvali tou pitnou, je přitom nasnadě.

Nádrž na dešťovou vodu není jen sud pod okapem

Mnoho lidí si stále představuje, že jedinou možností, jak zachytávat dešťovou vodu, je postavit nádobu pod okap. Přitom celý systém je dnes mnohem sofistikovanější a umožňuje tak vodu udržet v mnohem lepší kvalitě a využívat ji na celou škálu činností.

Jak v současnosti systém na zadržování dešťové vody může vypadat? Volit můžete nádrže různého objemu – od 2 až do 20 m3 – i tvaru: kulaté nebo hranaté. Tyto nádrže se zapustí do země kamkoli u ústí okapu, takže nejsou vůbec vidět a nezabírají na zahradě žádný prostor. Kvalitní české produkty jsou vyrobené z konstrukčního polypropylenu moderní technologií, která zajišťuje dlouhou životnosti spár i celé nádrže a 100% voděodolnost.

Voda z nádrže pak nemusí sloužit jen k zalévání zahrady. Lze ji napojit na stávající odpadní systém vašeho domu nebo rekreačního objektu a využívat ji pro běžné domácí činnosti, ke kterým pitná voda není vůbec potřeba. S dešťovou vodou:

  •   Vyperete prádlo
  •   Umyjete auto
  •   Vyčistíte interiér
  •   Můžete splachovat WC

Jak nádrž vybrat

Tento typ nádrží se prodává ve třech základních typech:

  •   Samonosné
  •   Určené k obetonování
  •   Dvouplášťové

Samonosné jímky jsou vhodné pro klasické půdní podloží, nádrže určené k obetonování jsou speciálně určené pro skalnaté podloží nebo do míst s vyšším statickým zatížením a dvouplášťové využijete všude tam, kde se vyskytuje jílovitá, písčitá půda nebo spodní voda.

Objem pak uzpůsobte vytíženosti objektu. Pokud se jedná pouze o rekreační zařízení nebo o dům, který obývají například pouze dva lidé, postačí vám menší objem jímky. Průměrná spotřeba jednoho člověka na den je zhruba 100 litrů odpadní vody.

Využití v praxi

Že je nádrž na dešťovou vodu efektivním řešením, které není určen pouze pro domácnosti, dokazuje mimo jiné i ZOO Lešná nedaleko Zlína, kde se takto dešťová voda využívá už dlouhou dobu. Nejedná se tedy o nijak revoluční řešení, ale naopak ověřený systém, který přináší úspory a zlepšuje efektivní nakládání s pitnou vodou, jež se stává čím dál tím vzácnější.

Mail-Info

Zadejte svou e-mailovou adresu

Přihlaste se k odběru aktuálních zpráv:

  

Antispam