Třídíte správně odpad?

Nejnovější průzkumy ukazují, že plast, papír a sklo třídí kolem 85 % českých domácností, což je jeden z nejlepších výsledků na světě. Díky tomu Češi vrací do oběhu výrobků z papíru 9 z 10 stromů, které byly kvůli výrobě pokáceny.

Co když ale přijde řada na třídění odpadků, které již nejsou tak běžné? Víte, kam byste správně vyhodili porcelán, drátované sklo nebo sklo laboratorní? A co takhle knihy či termopapír?

Sklo

Sklo se vyhazuje do zelených a bílých kontejnerů, které jsou rozděleny dle barvy skla. Toto třídění dle barvy skla je důležité, jelikož jakmile se do čirého skla přidá sklo barevné, již nikdy není možné z takového recyklátu vytvořit opět sklo čiré.

Do zeleného kontejneru tedy vhazujte veškeré barevné sklo jako je například většina lahví od alkoholických nápojů. Do bílého kontejneru poté patří sklo čiré, jako jsou lahve od marmelád, kečupu či rozbité skleničky. Nezapomeňte vždy odstranit kovová víčka či jiné suroviny, které do skla nepatří.

Do kontejnerů na sklo se nevhazuje keramika ani porcelán. Nevhazujte do nich ani autosklo, zrcadla či pozlacená nebo drátovaná skla. Vratné a laboratorní sklo sem také nepatří. Keramika je stavebním materiálem a patří do směsného odpadu či do sběrného dvora. Stejně tak porcelán, nejlépe uděláte, když ho vyhodíte do směsného odpadu. Zrcadla patří do směsného odpadu a autosklo do sběrného dvora.

Papír

Papír patří do modrého kontejneru a jde o odpad, který je českou domácností v průměru vyprodukováno nejvíce. Do modrých kontejnerů vyhazujte veškeré noviny, časopisy, papírové obaly, sešity, kartonové krabice. Dokonce můžete vhodit kancelářský papír i se sponkami či obálky s foliovými okénky. Zpracovatelé si s tímto umí poradit. Naopak nevhazujte obálky s plastovými bublinkovými výplněmi. Ty musíte odstranit.

Do modrých kontejnerů nepatří celé knihy, ty je třeba vhazovat bez vazby (vazba do směsného odpadu). Také sem nepatří jakkoliv znečištěný, např. mastný papír nebo povoskovaný papír. Termopapír vhazujte do směsného odpadu. Stejně tak pleny. Krabičky od cigaret patří do směsného odpadu.

Plasty

Plastové odpadky patří do žlutých kontejnerů a zabírají nejvíce místa ze všech běžných odpadků domácnosti. Proto je třeba je při vyhazování sešlapávat. Do žlutých kontejnerů vyhazujte plastové sáčky, tašky, plastové obaly, folie a sešlápnuté PET láhve. Také obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, kelímky od jogurtů, apod. Pěnový polystyren je možno vyhazovat po menších kusech. Určitě sem nepatří mastné a jinak znečištěné plastové obaly a obaly od nebezpečných látek. Nápojové kartony vhazujte do speciálních, oranžových kontejnerů.

Nápojové kartony

Krabice na mléko, krabice od vína a džusů – to jsou všechno nápojové kartony, které patří do oranžových kontejnerů. Do těchto kontejnerů však nevhazujte obaly, které ještě obsahují zbytky potravin či nápojů.

Kovy

Kovy se sbírají v často šedivých kontejnerech. Nejčastějším místem pro sběr kovů však nadále zůstávají sběrné dvory. Do kontejnerů se nejčastěji odhazují plechovky, alobal, kovové tuby, kovové zátky či hřebíky a šroubky. Pokud chcete vyhodit větší kusy plechu, trubky, vany či kola, je nutné odvést tyto předměty do sběrného dvora.

Logiku barevného třídění kontejnerů dodržují i odpadové pytle a odpadkové koše, které můžete potkávat na různých společenských akcích a po městě. Zelené na sklo, žluté na plasty a modré na papír. Pokud někde uvidíte červené pytle na odpad, jedná se o nebezpečný odpad.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x