Tajemství jménem zlato

Zlín - Proč se lidé stále více uchylují k nákupu investičního zlata? Proč jeho cena dlouhodobě roste? K čemu je fyzické držení zlata dobré a co přináší? Na tyto a mnohé další otázky týkající se zlata naleznete odpověď v našem článku.

Přední obchodník s investičním zlatem otevřel novou pobočku ve Zlíně. Při této příležitosti Vám přinášíme rozhovor s hlavním ekonomem společnosti ZLATÉ REZERVY Romanem Pilíškem na téma investiční zlato.

Zlín.cz: Proč se lidé stále více uchylují k nákupu investičního zlata?
Roman Pilíšek: Stále pokračující  hospodářská recese, problémy eurozóny, rostoucí inflace, zvyšování státního dluhu… Tyto titulky plní hlavní stránky novin stále častěji. A čím častěji tomu tak je, tím více je přijímáme jako samozřejmou součást doby ve které žijeme. Můžeme si říct, že se nás to až tak příliš netýká a že se to nějak vyřeší. Pokud se však podíváme na meziroční růsty pohonných hmot, energií a potravin a porovnáme je s výší našich příjmů, jednoduchou matematikou zjistíme, že chudneme. A chudneme velmi rychle. Centrální bankéři reagují na stávající finanční a hospodářskou krizi tím, že uvolňují do oběhu další finanční prostředky. Tisknutí nekrytých peněz má za důsledek růst inflace = snižování hodnoty peněz. Politici se snaží tyto důsledky kompenzovat populistickými opatřeními a zvyšováním daní. Což ve svém důsledku vede ještě k vyššímu zadlužování státu a ke snižování výkonu ekonomiky. Toto chování způsobuje spotřebitelům/občanům vysoké ztráty nejen v běžném životě, ale také v jejich peněžních úsporách. Stále více lidí proto hledá způsob, jak bezpečně ochránit své finanční prostředky a uchyluje se k nákupu fyzického zlata.

Zlín.cz:  Proč právě zlato?
Roman Pilíšek: Zlato bylo od pradávna používáno za prostředek směny a postupně jej nahradily peníze. Peníze byly až do roku 1971 kryté zlatem. Od tohoto data, kdy byl zrušen tzv. zlatý standard již není žádný způsob jak omezit a kontrolovat tištění peněz. S touto praxí se můžete běžně setkat pod honosným názvem „kvantitativní uvolňování finančních prostředků“. Zlato je bezpečná alternativa pro investování. Ve srovnání s investicí do akcií a různých fondů jeho hodnota nikdy nemůže být nulová. Zlato na rozdíl od papírových peněz uchovává hodnotu bez ohledu na zadlužování státu. Tvoří rezervu a je pojistkou pro dobu krize. Zlato patří již po tisíciletí mezi platidla a stále se jedná o celosvětově likvidní komoditu. Zlato stále slouží centrálním bankám jako úřední rezerva a navíc se začíná opět užívat v mezinárodním obchodně jako směnná jednotka.

Zlín.cz:  Hodně lidí tvrdí, že zlato je bublina, že dosáhlo vrcholu. Je zlato investiční bublina?
Roman Pilíšek: My s tímto tvrzením absolutně nesouhlasíme. Podívejme se na meziroční nárůsty pohonných hmot, energií a potravin. Nikdo nepíše o tom, že jsou na vrcholu a že by měly poklesnout. Se zlatem je to stejné. Dokud se nevyřeší současné ekonomické problémy, nemůžeme očekávat, že by šla cena zlata výrazně dolů. Naše dlouhodobé prognózy a analýzy tento růst stále potvrzují.

Zlín.cz: Pro koho je určeno a co mi může přinést?
Roman Pilíšek: Zlato je určeno pro všechny, kdo chtějí mít bezpečně uložené peníze. Našimi klienty jsou jak drobní investoři a střadatelé, tak finanční instituce, makléřské společnosti, výrobní podniky. K druhé části Vaší otázky: Pokud to budu posuzovat pouze z pohledu výnosů, tak cena zlata dlouhodobě roste a v loňském roce zlato opět zhodnotilo o více jak 18 %. Pokud vezmu v úvahu rozdíl mezi prodejní a výkupní cenou u 100g zlatého slitku, tak za minulý rok byste získal čistý výnos ve výši 12%.

Zlín.cz: Jak je to s likviditou? Co když budu chtít zlato prodat?
Roman Pilíšek: Pokud zlato splňuje určité parametry, je celosvětově likvidní. Cena zlata je daná aktuální burzovní cenou. V praxi je to úplně stejné, jako byste měl peníze v jiné měně. Zlato Vám v hotovosti vykoupíme – stejně jako valuty ve směnárně. Našim klientům smluvně garantujeme výkup investičního zlata za předem daných podmínek. Zákon mám umožňuje vykoupit v zlato v hotovosti až do výše 15.000 EUR.

Zlín.cz: Jak správně do zlata investovat?
Roman Pilíšek: Našim klientům doporučujeme pohlížet na zlato jako střednědobou a dlouhodobou investici. Pro krátkodobé spekulace jsou vhodné jiné typy finančních / investičních instrumentů. Z hlediska rozložení investic klientům doporučujeme mít 20 až 30 % majetku ve fyzickém zlatě. Toto rozložení optimálně diverzifikuje riziko snížení hodnoty jejich majetku a úspor.

Zlín.cz: Ve Zlíně jste otevřeli novou pobočku. Co Vás k tomu vedlo?
Roman Pilíšek: Společnost ZLATÉ REZERVY patří mezi přední obchodníky s investičním zlatem v České republice. Naší filozofií je poskytovat prvotřídní a komplexní služby na bankovní úrovni, unikátní informační servis a našim klientům nabídnout vždy něco navíc. Naším hlavním cílem bylo zvýšení kvality klientské obsluhy a rozšíření poskytovaných služeb. Vše bylo pečlivě plánováno a navrženo dle nejpřísnějších standardů privátního bankovnictví. Čtenáře serveru Zlín.cz srdečně zveme na návštěvu k nám. Naleznete nás ve Zlíně na nám. T. G. Masaryka 588 (1. dívčí internát).

Zlín.cz: Děkujeme Vám za rozhovor.

Doporučení na závěr

Celosvětový vývoj opět potvrzuje pevnou pozici zlata jako prostředku pro dlouhodobé uchování hodnot. V bankovnictví je zlato považováno za jedinou nepeněžní celosvětově uznávanou měnu. To je hlavním důvodem, proč jej fyzicky drží a nakupuje většina centrálních bank. Pokud jste se rozhodli do zlata investovat část svých finančních rezerv, investice do zlata není složitá. Případným problémům a i následným starostem lze předejít poměrně snadným způsobem:

  • Pohlížejte na zlato jako na dlouhodobou investici, nenechte se odradit drobnými výkyvy na trhu. Z dlouhodobého hlediska se jedná o velmi bezpečnou a konzervativní formu investice.
  • Věnujte nákupnímu procesu dostatečný prostor. Důkladně si pročtěte všeobecné obchodní podmínky. S nákupem se neunáhlujte. Investice do zlata je věcí dlouhodobou a tak by se k tomu mělo také přistupovat.
  • Při výběru prodejce postupujte stejně, jako když své peníze svěřujete bance nebo investujete prostřednictvím fondu.
  • Doporučujeme zvolit obchodníka s jasnou historií či referencemi. Seriózní obchodník vám vždy ochotně umožní osobní převzetí či výkup zlata a na vaši žádost slitky přeměří, převáží a prokáže jejich pravost.
  • Požadujte investiční zlato od předních rafinérů (Argor Heraeus, Münze Österreich…). Jen tak budete mít garanci deklarovaných údajů a jistotu pravosti. V budoucnu pak nebudete mít problém tyto slitky prodat.
  • Vyvarujte se nápadně výhodných nabídek nebo cen, které se výrazně odlišují proti aktuální nabídce. V případě investičního zlata platí dvojnásob, že nejnižší cena skrývá nějaké úskalí.
  • Pamatujte na to, že než si zlato zakoupíte, vždy se informujte na podmínky eventuálního výkupu. Vyžadujte po svém prodejci smluvní garanci výkupních podmínek zlata.
  • Nákup investičního zlata není spojen s žádnými poplatky. Jedná se pouze o obchodní tah některých neseriózních prodejců.
  • Pokud do zlata ukládáte více jak 10% svého majetku, vždy je lepší jej mít uloženo na dvou místech.
  • Mějte své zlato vždy pod svou kontrolou. Nespokojte se s tvrzením, že je někde bezpečně uloženo (pozor na zahraničí, kde platí jiné právo). Vždy musíte mít možnost zlato fyzicky vyzvednout.
×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x