Když vám duše stůně – léčí levandule vůně

Je málo rostlin, které by byly tak známé a oblíbené, jako je tomu u levandule. Není to pouze módní záležitost poslední doby, tato aromatická bylinka provází lidstvo po staletí, což dokládá mnoho písemných zpráv včetně Bible.

Levanduli je připisována celá řada magických a léčebných schopností, nemluvě o její okrasné hodnotě.

Latinský název Lavandula je odvozen ze slova „lavare“, neboli umýt. Toto připomíná, že levandule byla, a stále je, součástí vonných olejů přidávaných do koupele. Široké použití v kosmetice (mýdla, parfémy, vlasové vody atd.) má své opodstatnění také v léčivých schopnostech levandule. Příjemně vonící silice má uklidňující účinky, pomáhá při nespavosti (testy prokázaly podobné působení, které vyvolávají sedativa), což je využíváno v aromaterapii.

Tradovalo se také, že působí jako afrodiziakum, zmírňuje bolest, podporuje trávení, hojí rány, účinkuje proti křečím a revmatismu. V silici byla nalezena složka, která má léčivé účinky na různé druhy nádorů a je dále zkoumána jako možná prevence a lék proti rakovině.

Každé jaro pro Vás připravuji semenáčky levandule, které krásně kvetou a voní již prvním rokem po výsadbě. Vy, kdo máte na zahrádce levanduli, nezapomeňte ostříhat květy, aby vám provoněly byt v tyto pochmurné dny, které nás nyní čekají. Ale jinak se podzimu nebojte, s levandulí (a stopkou slivovice) umí být voňavý a krásný.

Všechny Vás zdraví bylinkář Standa.

-->
×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x