Voda – H2O – to nejcennější z přírody

O vodě toho bylo již tolik napsáno… já chci jen připomenout pár maličkostí, na které zapomínáme ve spěchu života. Při nákupu bylin se vás pravidelně ptám, kolik tekutin máte vypito, když odcházíte od snídaně. Nejčastější odpovědí je hrnek kafe nebo čaje, a když se zadaří, tak někdo k tomu má vypito 2 – 3 deci vody. Že si tím vytváříme zdravotní problémy, nás vůbec nenapadne.

Naše tělo potřebuje denně 4 litry tekutin. 2 litry dodáme v potravě a metabolismem organizmu, ale 2 litry musíme vypít. Oproti tomu z těla denně odejdou také 4 litry. 2 litry močí, 1,5 litru dechem a půl litru potem a stolicí. Pokud dostatečně nedodáváme tekutiny, nedojde k výměně vody v těle a voda se v těle znehodnotí. Toto si většinou uvědomíte, až vám položím otázku, zda se napijete vody, která bude stát týden na stole v pokojové teplotě. Odpověď zní vždy: „ne“. Pokojová teplota je okolo 23 stupňů, ale naše teplota těla je 36,5 stupně, takže ke znehodnocení vody v těle dojde rychleji. Je nutné si také uvědomit, jak přibývají léta, tak klesá pocit žízně. Hlavně starší lidé pijí málo a tím si svůj zdravotní stav zhoršují. Zdravotní problémy řeší léky, které náš organizmus okyselují a dostávají se do neřešitelného kruhu.

V minulosti jsem také podceňoval dobré zavodnění. Ráno bylo jen kafe. Dobré ranní zavodnění dělám devět měsíců a cítím se skvěle. Z 6 deci jsem se velmi rychle dostal na jeden litr. Účinek bylin je podstatně vyšší a účinnější. Bylina, aby mohla odvést v našem těle svou práci, potřebuje zdravou čistou vodu. Do zkažené vody v rybníce se nikdo koupat nepůjde, nedostatečným pitím nevyměníme vodu v buňkách a bylině znemožníme ukázat, co umí.

Máme září, teploty postupně klesají a tím klesá i množství vody, které pijeme. Nepodceňujte pitný režim, když odcházíte od snídaně, je třeba mít vypito půl litru až litr tekutin. Kafe do toho nepočítat, káva odvodňuje. V průběhu dne se vždy snažte pít, nečekejte na pocit žízně, pocit žízně je již silná dehydratace.

Slunný podzim bez žízně, přeje bylinkář Standa.

--> --> --> --> -->