Mák setý – Papaver somniferum – kdo chce pevné kosti mít, musí kilo máku za rok sníst

Mák je jednoletá, 80-120 cm vysoká bylina. Plodem je makovice obsahující malá zrnka máku. Pěstuje se v Asii a Evropě. Mák vždy symbolizoval spánek a sny. Již arabští lékaři znali účinky opia. Původ máku je neznámý, ale pravděpodobně jej lze hledat v Přední až Střední Asii.

U nás se běžně pěstuje pro potravinářské a farmaceutické účely. Celá rostlina je kromě malých semínek vzhledem k obsahu opia a v něm obsažených alkaloidů jedovatá. Odvar z makovic  se používal jako tišící prostředek. První písemné zprávy o užívání opia získaného z máku jako omamného prostředku přinášejícího spánek a utišujícího ty nejprudší bolesti pocházejí z let 669 až 626 př. n. l. Dal je sepsat Asyrský král Assurbanpal na hliněné desky, které se dochovaly z antických dob. V antickém Řecku byl mák připisován bohu smrti Thanatovi a jeho bratru jménem Hypnos. Od jeho jména pochází název hypnotika, tj. uspávající prostředky. Staří Slované používali mák jako obřadní jídlo před velkými  svátky. Symbolizoval jim hojnost.

Dnes se z opia extrahují významné farmaceutické složky: kodein, který působí proti těžkým záchvatům kašle a morfin, který se používá jako účinný prostředek při prudkých bolestech vyvolaných zhoubnými nádory, infarktem myokardu, ledvinovými kolikami apod. Mák obsahuje kyselinu linolovou a linolenovou, velké množství vápníku, železa a hořčíku. Mák spolu se sezamem obsahuje nejvíce vápníku ze všech potravin (1400 mg / 100g). Hořčíku pak 340 mg, a železa 12 mg, z vitamínů pak obsahuje zejména vitamín D a E. Mák doporučuji všem, kteří jsou překyselení, je silně zásaditý a tím neutralizuje kyselost našeho těla a na špatný spánek.

Feťáky musím upozornit, že podle zákona 167/1998 Sb o návykových látkách je zakázáno z máku získávat opium (§ 15) a pěstování máku na výměře větší než 100 m2 podléhá ohlašovací povinnosti (§ 29). Jen pro zajímavost, ČR je největším producentem máku, sklízí se u nás 60 %, na druhém místě je Turecko s 13 % a třetí Francie s 6 % celosvětové produkce.

A co by nám řekl k máku stařeček? „Kdo rád má mák, špek jí a slivovicu pije, toho ani pantokem nezabije.“

Pevné zdraví přeje bylinkář Standa.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x