Oroxylum Indicum – rostlinný propolis

Druhou bylinou, kterou jsem pro vás přivezl, je Oroxylum Indicum. Pro tento tropický strom jsem v žádném herbáři nenašel český název. Jediný překlad z anglického Damocles tree je Damoklův strom. Tento název zřejmě vznikl při pohledu na plody, které mají tvar meče a připomínají Damoklův meč.

Z přírody je to ale úžasná bylina pro naši slezinu. A jak řeší slezinu medicína? Je to nepotřebný orgán, tak jej vyoperujeme. Nebudeme jim to brát, my víme, že slezina je srdce lymfatického systému, její nefunkčnost se vždy projeví v zažívání, hlavně problémy se žaludkem. Kůra stromu, která se používá, obsahuje spoustu látek jako včelí propolis. Kvalita propolis se nám mění podle toho, z jakého květu byl pyl, které včely zpracují na propolis, nasbírán. Tyto změny brání v uznání propolis jako léčebného prostředku. V kůře Oroxila jsou účinné látky vždy stejné.

Čaj z kůry připravíme povařením 2 – 3 kousků po dobu 10 minut. Čaj silně pění, zato je velmi lahodný. Vaříme stejné množství několikrát, pokud barví vodu. Čaj nám detoxikuje a regeneruje slezinu. Oroxilum je jedinou bylinou z přírody, která řeší i zduřelou slezinu. Je také silně antibakteriální, likviduje nežádoucí bakterie, umí likvidovat i plísně. Tím, že likviduje bakterie a plísně je vhodný na popáleniny i k zevnímu použití. Tím, že napomáhá k čištění lymfatického systému, řeší problémy s klouby jako je artritida, revmatismus. Určitě potěší dámy, pomáhá řešit celulitidu.

Začíná nám babí léto, čas burčáků. Stařeček říkali „mosí sa vypit tolik burčáku, kolik je krvi, z těla to mosí potom jít horem i spodem“, proto doporučuji za den vypít několik litrů, (podle objemu krve v těle). Včera mě stařečkovo moudro potvrdil 81 letý kamarád, mladík Jarda, který domů do Boršic vždy jezdil vlakem bez posledního vagonu.

Krásné babí léto se zdravou slezinou přeje bylinkář Standa.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x