Včelí med – stařeček říkali „od včely dostaneš medu, ale od hada jedu“

Minulý týden jsem popisoval propolis a k němu se sluší připomenout i léčebné účinky medu. Nejdříve trocha historie.

Včely pro med chovali již staří Egypťané, Indové a Číňané před 3500 lety. Tyto staré kultury již znaly léčebné účinky medu. V knihovně asyrského krále Ašurbanirpala (669 – 633 př.n.l.) se našly na hliněných tabulkách při popisu léčiv i zmínky o medu. Nejvyšší řecký bůh Zeus byl jako dítě živen medovou nymfou Melissou nektarem. Hippokrates, největší reformátor starověké medicíny, úspěšně používal včelí med při mnoha onemocněních a sám ho také jedl. Legenda dokonce říká, že na hrobě Hippokrata se usadil roj včel, které produkovaly zvláštní med, léčící dětská onemocnění. Medu si velmi vážili i muslimové. Prorok Mohamed dokonce hrozil lidem, kteří pohrdali božími zákony, odnětím medu. Musíme si připomenout i praotce Čecha, když na Řípu pronesl „tady je země zaslíbená, masem, mlékem a medem oplývající“.

V čem nám med pomáhá? Až do doby plného pochopení příčin infekce a nasazení antibiotik, tedy po 3500 let, byl med užíván pro léčení chorob včetně tropických. Lidové používání medu se tak dostalo vědeckého vysvětlení: med působí jako antibakteriální/antiseptický činitel. Antibakteriální vlastnosti medu jsou výsledkem nízké aktivity vody v medu způsobující osmózu, efekt peroxidu vodíku a vysoké kyselosti, pH medu je okolo 4. Jako podpůrný prostředek při nachlazení se med používá od pradávna. Kromě doplnění energie působí i psychologicky – i malé děti vědí, že je med zdravý. Dostatek tekutin, teplo a klid zařídí vše ostatní. Dáváme-li med do čaje, je lepší, když není čaj vroucí, med, případně i citrón si uchovává více hodnotných látek. K tišení kašle, lékaři ze Státní univerzity v Pensylvánii v rámci vědecké studie zjistili, že čajová lžička medu podaná večer před spaním při zánětu horních cest dýchacích napomáhá tlumení kašle a klidnému spánku více, než volně prodejné léky. Pomáhá i proti nespavosti. Již staří Egypťané, Řekové i Římané používali med k hojení ran – zejména těch válečných. Studie našich odborníků potvrdila, že med desinfikuje ránu, snižuje otok a napomáhá obnově tkáně. Nízké pH květového medu působí nepříznivě pro růst bakterií a plísní. Med působením osmotického tlaku navíc odčerpává z rány vodu nutnou pro jejich růst. Při postupném ředění medu tkáňovým mokem se uvolňuje peroxid vodíku v malém množství, avšak dostatečném k aktivnímu působení na bakterie.

Medově sladké a sluncem zalité babí léto přeje bylinkář Standa.

P.S. Od včerejška do soboty je na náměstí ve Zlíně Kejklířský jarmark, pokud máte chvíli tak se zastavte, jsem v rohu u pošty.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x