Fosfor – Phosphorus – chemická značka P – pro energii těla

Tušíte, čím že je fosfor důležitý?

Jelikož je jeho regulace v těle spojena převážně s regulací vápníku – v kostech je poměr vápníku a fosforu 2:1- má fosfor podpůrné vlastnosti vápníku a naopak. Zajišťuje tvorbu a udržování pevných kostí a zdravých zubů, udržuje pravidelný tep srdce a je také potřebný pro mozek a nervovou tkáň celkově. Do této chvíle píši o anorganické formě fosforu.

Organickou formou je součástí fosfolipidů, fosfoproteinů a nukleových kyselin. Jako takový je zase důležitý pro energetický metabolismus, neboť se jedná o základní stavební jednotku molekuly přenašeče energie, molekuly ATP což je adenosintrifosfát.

Fosfor je opravdu životně důležitým prvkem v našem těle, bylo by obtížné stanovit buněčný proces, na němž by se, ať už přímo či nepřímo, nepodílel fosfor. Proto bychom měli dbát na kvalitní zásobení fosforem. Jeho zvýšený příjem můžou pociťovat těhotné a kojící ženy, dospívající a osoby trpící vylučovacími problémy, které mají silný průjem nebo časté močení, kdy fosfor z těla odchází právě těmito cestami.

Fosfor se vyskytuje ve stravě živočišného původu, jako je maso, vaječné žloutky, ryby či mléčné výrobky. Fosfor lze ale najít i v rostlinné stravě. Nejvíce ho je v dýňových semínkách, luštěninách či ořeších.

Silnou energii a dostatek fosforu přeje bylinkář Standa.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x