Jizba Luhačovice: Kavárna, za kterou by se nestydělo žádné velkoměsto

Představte si, že jdete na kávu k babičce. Babička bydlí v malém městečku v nenápadném domku, který stojí ve stínu okolních budov. Na zápraží tu kvetou karafiáty, v síni stojí pec a babička umí dělat delikátní espresso z kávy, kterou si sama praží.

Nenápadný domek, který stojí v Luhačovicích hned vedle honosné Alexandrie, skrývá poklad v podobě stylové kavárny velkoměstského střihu. Kávu tady sice nevaří vaše babička, ale už ode dveří si tu připadáte, jako by vás dům obejmul a pozval dál na něco dobrého.


 
Domek, který na dnešní lázeňské poměry působí velmi subtilně, byste na hlavní lázeňské třídě téměř přehlédli. Nejsou tu žádné vývěsní štíty, barevné plakáty nebo reklamy. Jen pár hrnečků na plaňkách plotu a tabulka, na které křídou stojí, že se uvnitř dělají netradiční kávy. Tak vypadá Jizba Luhačovice.

Původně měl dům sloužit jako kadeřnický salon pradědečka současných majitelů. Doba tomu však nepřála a lazebník lázeňský tu nakonec nikdy nepůsobil. Namísto toho domek sloužil k bydlení a později i k pohostinství. To, když ho na několik let zabavil původním majitelům stát.

Rodině Kaňovských, kteří tu dnes provozují kavárnu, trvalo více než 14 let, než se jim podařilo dostat domek zpět do svých rukou. Zrekonstruovat ho a udělat z něj tak poetické místo, jakým je dnes ale trvalo dalších několik let. Povedlo se to? Pokud máte rádi nenápadná místa se špičkovou kávou, kvalitním vínem, domácími dezerty a rodinnou atmosféru, pak můžeme říct, že ano.

Po dobu rekonstrukce prodávali majitelé keramiku vlastní výroby na plotě, aby alespoň částečně utáhli náklady na opravy. Barevné hrníčky, které zná snad každý lázeňský host, na plotě Jizby byste našli ještě dnes. Keramikou se totiž zabývá celá rodina Kaňovských – maminka, táta, dcera i syn. Rodinnou tradici založila máma Alexandra. Rodilá Luhačovjanka odešla za keramikou do Dubňan, protože v době, kdy dostudovala, bylo nemyslitelné, aby nepatřila pod žádný keramický podnik. Ten nejbližší byl právě dubňanský Komunál, kde začínala, a kde taky potkala svého budoucího manžela.

Kromě tradiční habánské keramiky se dnes Kaňovští věnují navíc třeba keramice kavárenské, a to na popud syna Lukáše.

Že jste do teď z Luhačovic vozili jen oplatky, bylinou a pro opravdové fajnšmekry Vincentku nebo Doktora Šťastného? Tak pozor, zaměřte svůj hledáček také na Lázeňskou kávu, kterou v Jizbě mají.

Praží ji Lukáš Kaňovský s několika kamarády přímo v Luhačovicích, ochutnat ji můžete v Jizbě. Buď jako espresso, cold brew nebo třeba připravenou na originálním luhačovickém drippu domácí výroby.

Jizba Luhačovice je tak trochu zvláštní úkaz. Skvělá káva, domácí dezerty a jihomoravské víno vás dokáže přesvědčit o tom, že i v pětitisícovém městečku můžete narazit na kavárnu světového formátu.

 

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’fotogalerie-zlin-cz-list‘,’158111′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚1628‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚158111‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’fotogalerie-zlin-cz-list‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

 

Blog o cestování, dobrém jídle, výletech, místních farmářích, krásných místech na spaní, šikovných lidech, tvořivosti a nápadech vám přináší turistické regiony Zlínského kraje ve spolupráci s webzinem Zlin.cz a Luhacovice.cz.

 

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x