Šikana hospodských a spolků ze strany státu nebere konce

Pořádání akcí je zase o něco komplikovanější. Nový protikuřácký zákon totiž přinesl kromě zákazu kouření také další byrokracii. Každý, kdo bude chtít příležitostně prodávat lihoviny například na hodové zábavě, dožínkách nebo vánočním trhu, bude muset vyplnit podrobné hlášení, a to nejpozději pět dnů před konáním akce poslat celníkům.

Každý živnostník i spolek, který si bude chtít přivydělat a zároveň pomoci ve své obci s organizováním místních akcí, si tak bude muset pohlídat další zbytečné papírování. Jinak mu hrozí pokuta ve výši až 800 000 korun a k tomu zákaz činnosti až na šest měsíců.

„Nechápu, proč každý živnostník nebo spolek musí celníkům oznamovat nejen vlastní, příležitostný prodej lihovin, ale současně také dlouhý seznam velmi podrobných a pro někoho zřejmě důležitých informací. Třeba jestli bude rum prodávat z půllitrových nebo litrových láhví, název výrobce nebo počet kusů, které bude mít k dispozici. Už i tak každý musí splnit hromadu formálních povinností. Proč tedy stát donekonečna vymýšlí další hlášení a formuláře?“ kroutí hlavou Jana Křižková, starostka obce Komňa, která se jako první postavila za spolky v boji proti EET.

Nové opatření celníků tak může mít tvrdý dopad především na nejrůznější venkovské akce. „Ze všech stran slyšíme, že lidé toho už mají plné zuby a při takovémto pronásledování ze strany státu nebudou raději žádné akce pro veřejnost pořádat. Nikdo totiž už nechce riskovat, že za nějaký neodevzdaný papír bude mít na krku statisícovou pokutu či nekonečné oplétačky s úředníky,“ řekla starostka Jana Křižková, která je ve Zlínském kraji lídrem Soukromníků na kandidátce ODS pro letošní parlamentní volby.

Tvrdým kritikem vládních regulací, které destruktivně dopadají na všechny aktivní lidi, je rovněž senátor Ivo Valenta (za Soukromníky). „Od začátku jsem upozorňoval na to, že protikuřácký zákon není jen o zcela nesmyslném, úplném zákazu kouření v každém baru nebo venkovské hospodě, ale že doslova kriminalizuje každého hospodského. Ten je totiž mimo jiné  zodpovědný za všechny průšvihy, které způsobí podnapilý host restaurace i poté, co odejde z podniku. A za to vše mohou zákonodárci dnešní vládní koalice,“ říká slovácký senátor.

Senátor a starostka se proto shodují v tom, že jediným řešením je zrušení protikuřáckého zákona hned po volbách. „Věříme, že po volbách k tomu budeme mít dostatečně silný mandát,“ shodují se Ivo Valenta s Janou Křižkovou.

 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x