Expo pavilon z Milána se stěhuje domů do Vizovic

Nestává se každý den, aby se vám za humna stěhovala nějaká slavná budova. Navíc u budov to bývá většinou tak, že jsou slavné teprve až po tom, co se na daném místě postaví. Český pavilon pro EXPO 2015 to však má jinak. Jednak je modulární, takže se může docela dobře stěhovat po světě. Jednak si svou slávu už vydobyl právě na světové výstavě, pro kterou ho vizovická firma KOMA MODULAR vyrobila. A teď se stěhuje zpátky do Vizovic. Nejspíš bude na co koukat.

Areál, kde pavilon vyroste, je až úplně na konci městečka. Už teď se tam pilně buduje a brzy sem dorazí i první kusy budovy. Díky tomu, že je modulární, může cestovat po částech normálními kamiony. Až bude všechno hotovo, vyroste tu elegantní světlý pavilon opláštěný štíhlými lamelami a nebude chybět ani plastika ptáka od Lukáše Rittsteina, která na výstavě poutala velkou pozornost.

EXPO Pavilon KOMA

Český pavilon na EXPO Milano 2015 (Foto: KOMA)

Původním plánem bylo, že pavilon najde nový domov u některého ze zájemců o koupi, že bude sloužit jako školka nebo jako výstavní hala na Pražském výstavišti. Když pak ale získal řadu ocenění a k nim i bronzovou medaili za architekturu, rozhodli se vizovičtí, že jej přestěhují zpátky domů na Valašsko. A plány s ním mají veliké.

Jídelna KOMA

Jídelna v areálu KOMA MODULAR Vizovice (Foto: KOMA)

Sloužit bude jako reprezentativní ukázka toho, co všechno je možné díky modulární architektuře vytvořit, a že už to prostě nejsou jenom kontejnery, které vídáme u velkých stavenišť. Pavilonu v tom jednou bude pomáhat také vesnička KOMA Village, která by měla vyrůst na dohled. Ve spolupráci s několika architekty tu vzniknou ukázkové domky sestavené právě z modulů. Bude tu školka i kavárna. Některé domy si totiž prý přímo říkají o to, aby byly postaveny z modulů.

Škola KOMA

Základní škola Uhříněves (Foto: KOMA)

KOMA MODULAR se ke stavbě pavilonu pro EXPO dostala tak trochu oklikou. Když za 7 týdnů dokázali vyrobit, přepravit a smontovat školu pro 600 dětí v italském městě L´Aquila poničeném zemětřesením, doporučila je česká agentura CzechTrade generálnímu komisaři pro EXPO. Tomu se původně nezdálo, že by tak významná stavba měla být postavena z nějakých „škatulí“. Koma moduly však nakonec zvítězily v architektonické soutěži a povedenou realizací si získaly řadu nových fanoušků. Jedním z nich je také původně trochu skeptický komisař Potužník.

Golf Club - KOMA

Golf Club Marina Praha (Foto: KOMA)

Pavilon by se měl otevřít příští rok na jaře. Bude sloužit jako Centrum pro modulární architekturu, jako malá galerie a jako sídlo firmy. A také jako další důvod, proč vyrazit do malebných Vizovic.

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’fotogalerie-zlin-cz-list‘,’158101′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚1717‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚158101‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’fotogalerie-zlin-cz-list‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

 

Blog o cestování, dobrém jídle, výletech, místních farmářích, krásných místech na spaní, šikovných lidech, tvořivosti a nápadech vám přináší turistické regiony Zlínského kraje ve spolupráci s webzinem Zlin.cz a Luhacovice.cz.

 

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x