Ze Zlína do Brazílie: Vydejte se po Baťových stopách

Příběh Baťova impéria fascinuje i mnoho let po smrti bratrů Tomáše a Jana. Nechte se inspirovat místy v Brazílii, která Jan Antonín Baťa vybudoval a která stále můžete navštívit.

 

Baťova cesta do Brazílie

Když Jan Antonín Baťa v roce 1939 opouštěl Protektorát a emigroval do Británie, pravděpodobně ještě ani sám netušil, kde se nakonec usadí. Poté, co mu byl nadále znemožněný pobyt ve Spojených státech, kam z Británie odcestoval, se usadil v Brazílii, která jemu i jeho rodině nabídla pomoc.

Nicméně Baťa zde nezačal budovat na prázdno. Firma Baťa tu už dříve koupila dvě společnosti, které vlastnily rozsáhlé pozemky, jež po svém přestěhování Baťa odkoupil. První místo, které Jan Baťa v Brazílii osídlil, dostalo jméno Batatuba. Zhruba 70 kilometrů od São Paula postavil továrnu i další budovy v typickém stylu, jaký známe ze Zlína. A protože se zde Baťovi dařilo, následovala ještě další tři města: Mariapolis, pojmenované po Baťově manželce, a Bataypora a Bataguassu – oba ve státě Mato Grosso.

Brazilská města dnes

V současné době jsou v Brazílii Baťovy stopy stále patrné – a nejen ve jménech měst. V továrně v Batatubě se stále vyrábí obuv, i když již nepatří firmě Baťa, v Mariapolis dnes žije na 10 000 obyvatel, v Bataypoře, kdy kdysi býval jen prales, žije nyní okolo 9 000 obyvatel a město je bránou do státu Paraná. Bataguassu je dnes z měst s Baťovým odkazem největší – žije zde přes 30 tisíc obyvatel a návštěvník zde může navštívit i Baťovu první kancelář, která je součástí místní radnice.

V oblasti, kde působil Baťa, je čeština stále slyšet. Děti v základní škole v Bataypoře se kromě portugalštiny mohou učit také Baťův rodný jazyk a stále tu jsou aktivní spolky, které sdružují Čechy a propagují českou kulturu a tradice.

Vydejte se na dovolenou s příběhem

Chcete zažít atmosféru exotiky se stále živým českým odkazem? Dnes už není takový problém Brazílii navštívit a naplánovat si zde třeba dovolenou. Letenky můžete sehnat v akci i za 10 000 korun a své dobrodružství začít v pulzujícím São Paulu.

Před cestou do Brazílie byste ale neměli zapomenout se poradit o doporučeném očkování a zvážit jeho absolvování a sjednat si také cestovní pojištění, které vás bude jistit v případě jakýchkoli nepříjemností. To vám dnes nezabere více než pár kliknutí – na webu ČSOB Pojišťovny vám ho spočítá kalkulačka cestovního pojištění a vy dostanete ještě 10% slevu.