Rychlejší lvi a gazely. Ohlédnutí za soutěží Inovační firma Zlínského kraje

ZLÍN - „Každý den ráno se v Africe probudí gazela a ví, že musí běžet rychleji než nejrychlejší lev, jinak zahyne. Každé ráno se v Africe probudí lev a ví, že musí běhat rychleji než nejpomalejší gazela, jinak bude mít hlad. Je jedno, jestli jste lev nebo gazela – jakmile vyjde slunce, začněte utíkat.“

Tento citát se vybavil technické ředitelce společnosti Fatra Olze Vyčánkové, když jsme se jí zeptali, co pro jejich firmu znamenají vývoj a inovace. Originální odpověď, která situaci firem v současném vysoce tržním prostředí s velkými očekáváními zákazníků perfektně vystihuje.

Ukázat, že takových gazel či lvů, jež dokáží běhat stále rychleji, máme v regionu dostatek, je jedním z cílů už tradiční soutěže Inovační firma Zlínského kraje. „Zviditelňováním těch, kterým se v oblasti inovací daří a mají díky tomu hmatatelné výsledky, chceme podnítit ke stejnému kroku i ostatní,“ říká manažerka projektu z pořádajícího Technologického inovačního centra Lenka Kostelníková. První ročník projektu odstartoval roku 2009, následující byly uskutečněny s dvouletými přestávkami v letech 2010, 2012, 2014, 2016 a loni. Přihlášené projekty hodnotí odborná komise, v níž nechybějí podnikatelé, investoři či experti na vědu a výzkum. Udělení ocenění představuje především uznání za kvalitní práci v oblasti inovačních aktivit, zvyšuje prestiž a kredit firmy, napomáhá k dobrému vnímání u zákazníků.

Do finále soutěže Inovační firma Zlínského kraje postoupilo pět firem. „Finálové složení ukazuje, že inovace posilující konkurenceschopnost je možné hledat všude – velikost firmy ani obor nejsou limitem. O pomyslné stupně vítězů letos bojovaly jak velké společnosti, tak i menší firmy či živnostníci od strojařů přes plastikáře až po softwarové vývojáře,“ říká k loňskému ročníku jednatel Technologického inovačního centra Pavel Slováček.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x