Díky možnosti darovat kostní dřeň si uvědomili cenu vlastního zdraví

ZLÍNSKÝ KRAJ - Dárcům kostní dřeně, kteří byli v loňském roce vybráni jako vhodní adepti, a mohli tak zachránit život konkrétním pacientům, poděkoval za jejich odvahu a obětavost hejtman Jiří Čunek. Jedenáct občanů Zlínského kraje od hejtmana dostalo záslužné vyznamenání II. stupně, pamětní list a dárkový koš.

O svůj dojem z dárcovství se podělil Martin Navláčil, který se od kolegů v práci dozvěděl o náborové akci nazvané Jedu na dřeň. „Právě tam jsem se přihlásil do registru s tím, že to byla týmová firemní akce – chodíme společně i darovat krev. A samotný odběr? Byly to asi nejkrásnější dva dny loňského roku, kdy jsme s celou rodinou vyrazili do Plzně – do Centra dárců kostní dřeně. Hodně mi to změnilo život: Začal jsem následně na to sportovat, což jsem předtím nerealizoval. Bylo to pro mě spojení se s někým, koho jsem sice neznal, ale cítil jsem velkou naději, že mu můžu pomoci. Vzkázal bych všem, kdo váhají, aby neměli strach, protože strach toho, kdo váhá, je mnohem větší než strach samotného dárce,“ řekl Martin Navláčil.

Hejtman Jiří Čunek všem poděkoval a ocenil jejich přístup. „Každý dárce předává nějaké dobro a daleko lepší, než když jsou to peníze, je to, když dává něco ze sebe. Pokud lidé dávají krev nebo kostní dřeň a vidí pak ten výsledek, tak je to úžasná věc. Sami pak mluví o tom, jak je to obohatilo a že měli ohromnou radost. Někteří také až v nemocnici začali přemýšlet o svém zdraví a začali si ho vážit. Myslím si, že potřebujeme, aby byl tento altruistický pocit prostoupen společností, a pak nám bude lépe – všem, protože si budeme nejen vážit svého zdraví, ale uděláme něco i pro to, aby i jiní byli zdraví,“ řekl hejtman Jiří Čunek.

Dárce do sídla Zlínského kraje doprovodila Zdena Wasserbauerová, dlouhodobě činná v náboru lidí do Českého národního registru dárců kostní dřeně, který bývá organizován například při Dni Zlínského kraje či při jiných krajem podporovaných velkých společenských akcích. „Už jsem toho chtěla několikrát nechat, protože jsou tady určité roky i zdravotní problémy, ale když vidím výsledky, zase mě to povzbudí pokračovat,“ řekla Zdena Wasserbauerová. O tom, že její dvacetiletá vytrvalá snaha o získávání dárců o záchranu vlastního vnuka, nese dobré plody, svědčí fakt, že vloni bylo v ČR provedeno 143 transplantací kostní dřeně, přičemž v 38 případech to bylo od českých dárců a z toho 11 bylo ze Zlínského kraje.

Oceněnými dárci za rok 2018 ve Zlínském kraji jsou: Michaela Bílková, Ing. David Brzobohatý, Martin Navláčil, Vendula Ordeltová, Dominik Šebický, Martin Šidlík, Klára Škrášková, Tomáš Urban, Jan Vojkůvka, Radek Zaoral a David Zimčík.

Podmínky vstupu do registru

  • věk od 18 do 40 let věku (evidence v databázi registru do 55 let věku dárce)
  • ochota pomoci jakémukoli pacientovi nejen z ČR, ale i ze zahraničí
  • hmotnost více než 50 kg
  • výborný zdravotní stav (žádné závažné onemocnění – ani v minulosti)
  • bez trvalé medikace a léčby (výjimkou je antikoncepce)
  • ochota podstoupit odběry krve a případná další vyšetření
  • ochota věnovat svůj čas a pohodlí
  • veřejné zdravotní pojištění platné v ČR

Více na www.kostnidren.cz

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x