Anketa Inovační firma roku – Inovace v praxi

ZLÍNSKÝ KRAJ - Všem šesti oceněným firmám, tedy třem medailistům, dvěma dalším finalistům a držiteli speciální ceny, jsme položili několik stejných otázek směřujících k jejich konkurenční výhodě a vnímání důležitosti inovací. Takže jak to vidí ti, pro které je hledání zdokonalování současných postupů a hledání nových cest samozřejmou součástí jejich podnikání?

V čem se vašimi produkty a službami odlišujete od konkurence?

Avex Steel Products s.r.o., Ing. Jiří Gistr, jednatel: Především kvalitou produktů a služeb. Vyrábíme jen z kvalitní evropské oceli a vše tady v ČR. Zákazníkům nenabízíme jen omezené produktové portfolio, ale také spolupráci na individuálních projektech, které jsou našim zákazníkům a jejich potřebám ušity tak říkajíc na míru. Od vývoje a výroby nových produktů až po optimalizaci a chytrá řešení skladových prostor.

AZUB BIKE s.r.o., Aleš Zemánek, jednatel: Naše výrobky jsou vyváženým extraktem konstruktérského umu, vášně pro cyklistiku a touhy stále posouvat naše kola k dokonalosti. Třikrát za poslední čtyři roky jsme díky této symbióze dostali ocenění za nejlepší výrobek roku v kategorii lehokolových tříkolek od amerického serveru Bentrider.

Fatra, a.s., Olga Vyčánková, technická ředitelka: Fatra je firma s více než osmdesátiletou tradicí, která se od mnohých konkurentů odlišuje nejen velkou šíří produktového portfolia, ale i znalostmi a zkušenostmi se zpracováním plastů. Pro naše produkty vyvíjíme vlastní receptury a navrhujeme optimální technologická řešení pro jejich efektivní výrobu. Specializovaná zákaznická řešení nejrůznějších požadavků trhu jsou naší velkou konkurenční výhodou, stejně jako vlastní zpracování technologického odpadu.

Incinity, s.r.o., Lukáš Duffek, jednatel: Vyvíjíme a nabízíme pouze jeden produkt a tím je integrační platforma Invipo pro chytrá města. Naše řešení je unikátní, nebojím se říct revoluční. Především je podpořeno řadou reálných instalací v 17 českých a zahraničních městech, což nám dává řadu podnětů na zdokonalování našeho řešení.
Invipo je nejen flexibilní, modulární a škálovatelné, ale hlavně uživatelsky velmi přívětivé a finančně dostupné.

MgA. Martin Horák, Minicat: V našem oboru – vývoji a výrobě skládacích plachetnic, v České republice velkou konkurenci nemáme, nicméně v Evropě jsou 3 významní výrobci, kteří jsou našimi přímými konkurenty. Snažíme se klást důraz na individualitu a styl. To je jedna z hlavních věcí, která nás od konkurence výrazně odlišuje.
Zatímco ostatní výrobci nabízejí velmi jednotvárný až uniformní styl, kdy každý model má jeden design v jedné barevné kombinaci, my jsme od počátku nabízeli více typů jednoho modelu ve čtyř až pěti barevných verzích. Nespornou výhodou, kterou máme nyní před konkurencí, je šíře portfolia modelů.

ZLÍN ROBOTICS s.r.o., Jiří Rašner, CEO / ředitel: Zaměřujeme se na nejnovější technologie pro robotizaci a automatizaci z celosvětového hlediska a ty se snažíme, jako jedni z prvních, přinášet na český trh. Tyto unikátní technologie jsou ale pouze část úspěchu, naši zákazníci hlavně oceňují naši schopnost detailně poznat jejich technologické postupy a díky tomu nabízet ucelené řešení, včetně profesionální integrace v jejich výrobních prostorech.

Jsou pro vaši firmu vývoj a inovace z hlediska konkurenceschopnosti klíčové?

Avex Steel Products s.r.o., Ing. Jiří Gistr, jednatel: Samozřejmě obojí je nezbytnou součástí dnešní doby. Bez vývoje a inovací jako by firma na trhu ani nebyla. Stále se musíme učit, stále musíme a chceme přicházet na trh s něčím novým a našim zákazníkům nabízet to nejlepší. To je pro dlouhodobý business stěžejní.

AZUB BIKE s.r.o., Aleš Zemánek, jednatel: Zcela zásadní – většina naší konkurence vyrábí rámy v Asii, takže jejich flexibilita při zavádění inovací je menší. My navíc využíváme stále přítomné české strojírenské tradice a kreativity našich zaměstnanců.

Fatra, a.s., Olga Vyčánková, technická ředitelka: Ustrnout na dosažené úrovni, ať už produktů nebo služeb, znamená dříve či později skončit. Vše se mění – očekávání zákazníků, trendy na trhu, legislativa, konkurence. A my na to musíme neustále reagovat, což bez vývoje a inovací nejde.

Incinity, s.r.o., Lukáš Duffek, jednatel: Celý náš obor stojí a padá s inovacemi. Naše koncepty a řešení jsou natolik inovativní, že musíme část obchodních a marketingových aktivit věnovat edukaci a konzultacím. Což kvitujeme s povděkem, neboť nám to přináší hluboké pochopení potřeb lidí na radnicích a magistrátech. A pokud se potkáme s inovační kulturou na klientské straně, pak to obrovsky akceleruje naše jednání a spolupráci.

MgA. Martin Horák, Minicat: Vyrábíme plachetnice téměř 12 let a když se někdy podívám na staré fotografie, s jakými modely jsme tehdy začínali a uspěli a jak moc se od té doby jednotlivé modely vyvinuly a změnily, tak to je dlouhá cesta. Přitom základní myšlenka je pořád stejná – plachetnice, kterou složíte do tašky. Ale díky milionu mravenčích kroků ujdete pěkný kus cesty. Takže i když to vypadá, že je všechno skvělé a jste s tím spokojení, vždy po čase najdete něco, co lze vylepšit. Vylepšit konstrukci skládání, komfort v ovládání, lehčí materiál. Někdy ale nejde jen vylepšovat a zdokonalovat stávající řešení, ale je nutné opustit vyšlapanou cestu a pustit se do úplně nového hledání.

ZLÍN ROBOTICS s.r.o., Jiří Rašner, CEO / ředitel: Naše společnost ZLÍN ROBOTICS na vývoji a neustálém zlepšování vyrostla. Jde o elementární základ naší služby zákazníkovi. 

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x