Jana Komrsková: Možnost sportovat by měly mít všechny děti

Jana Komrsková je česká gymnastka, účastnice dvou Olympijských her a několika mistrovství Evropy a světa. I po skončení úspěšné sportovní kariéry se věnuje pohybu – jen trochu jinak. Ke zdravému sportování se snaží přivést nejmladší generaci.

Její snaha má na Slovácku podobu několika sportovně-pohybových projektů, mezi nimiž je i Den pohybu pro zdraví. Ten můžete navštívit už 11. května ve Sportparku Rybníček Staré Město.

Mohla byste nám v krátkosti představit projekt Dne pohybu pro zdraví?

Jedná se o výjimečnou akci, kdy si děti s rodiči mohou vyzkoušet dvacet různých druhů sportů a užít si odpoledne plné pohybu a zábavy. Cílem našeho snažení je, aby se pohyb stal opět přirozenou součástí života dětí. Plánujeme i bohatý doprovodný program, jako například rodinný benefiční běh nebo den otevřených dveří ve sportovní mateřské škole Rybníček, moderovat bude oblíbený herec Slováckého divadla David Vacke. A je důležité říct, že v sobotu je akce určená pro veřejnost, ale už ve čtvrtek a v pátek navštíví Den pohybu pro zdraví děti z mateřských a základních škol.

Stále se mluví o tom, že děti mají málo pohybu. Jak to vidíte vy z pohledu bývalé vrcholové sportovkyně a dnešní trenérky dětí?

Souhlasím, já jsem jako dítě pořád někde poskakovala. Doma tancovala, v mateřské škole se cvičilo téměř každý den, venku nekonečné běhání, zdolávání překážek a soutěžení s jinými dětmi, kdo a co umí nového (kotrmelec, hvězdu atd). V tělocvičně gymnastický trénink a druhý den znovu a znovu. Byla jiná doba. Dnes mají děti hlavně málo spontánního pohybu, kdy si mají hrát a hýbat se přirozeně samy. Bohužel hřiště zejí prázdnotou. Učitelé jsou omezováni nesmyslnými zákazy, co smí či nesmí s dětmi ve školách dělat. Rodiče mají dnes strach pouštět děti samotné ven.

Dokážete srovnat, kolik pohybu měly děti třeba před 15 – 20 lety a dnes – je to opravdu takový rozdíl?

Myslím, že to úplně přesně nedokážu, ale domnívám se, že se dříve více dbalo na všeobecný pohybový rozvoj dítěte. Jednoduše všichni dělali všechno a do konkrétních sportů se nastupovalo později. V současné době není výjimkou, když se děti začínají specializovat na daný sport příliš brzy, a já si nemyslím, že je to tak správně. Také mi hodně vadí předčasné výběry talentovanějších dětí. Zastávám názor, aby sportovaly všechny děti dle svých možností.

Jaké mohou být důsledky nedostatečného pohybu v dětském věku?

Každé dítě potřebuje ke svému životu a správnému vývoji pohybovou aktivitu. Pokud mají děti málo pohybu, může to mít negativní následky na jejich fyzický i duševní vývoj. Lékaři například varují před obezitou, bolestmi pohybového aparátu, vysokým krevním tlakem, cukrovkou, kardiovaskulárním onemocněním atd.

Co můžeme jako rodiče udělat pro to, aby děti měly dostatek pohybu?

Je vhodné zařadit do života našich dětí řízenou pohybovou aktivitu (kroužek, sportovní oddíly). Za důležité ale také považuji dát jim prostor, dostatek času a motivace pro spontánní pohybovou aktivitu. Rodičům bych také doporučila jít svým dětem příkladem.  

Vy sama se aktivně angažujete v několika projektech, které zdravý pohyb dětí podporují. Které to jsou?

Již 3. rokem vedu vlastní pohybový kroužek Přípravka JK pro děti od 4 let. S kolegy jsme také založili nadační fond Sportovní agentura Slovácko, která si v rámci projektu SPORŤÁK dala za úkol vrátit pohybovou průpravu a rozvoj hrubé motoriky mezi děti ve věku 4 až 10 let. Zahájili jsme spolupráci s Mateřskou školou 28. října v Uherském Hradišti a od září máme potvrzenou spolupráci i s mnoha dalšími mateřskými školami. Nyní se soustředíme na organizaci krásné akce na Slovácku Den pohybu pro zdraví 2019, kam srdečně zvu všechny rodiče a děti, kteří zde mohou využít možnosti vyzkoušet si mnoho různých sportů a vybrat si ten svůj.

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’fotogalerie-zlin-cz-list‘,’163438′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚2307‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚163438‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’fotogalerie-zlin-cz-list‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

 

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x