Legenda Emil Zátopek a smečka mladých hokejistů

ZLÍNSKÝ KRAJ - Filmová kancelář Zlín Film Office, hejtmanství a město Zlín. Díky jejich aktivitám se Zlínský kraj znovu dostal do hledáčku filmařů. Snímků, které mají vztah k našemu regionu, tak stále přibývá. Rozšiřuje se i počet lokací. Další dva pozoruhodné filmy, tentokrát se sportovní tematikou, se u nás budou natáčet i toto léto. A v komparzu se klidně může objevit váš soused. V kinech budou oba filmy v příštím roce.

Zátopek

První film nese jednoduchý, ale všeříkající název – Zátopek. Jeho jméno je desítky let synonymem pro fenomenální úspěch opírající se nikoliv o talent, ale především tvrdou dřinu. Čtyři zlaté a jedna stříbrná medaile na pouhých dvou olympiádách, stejně jako 18 světových rekordů či tři tituly evropského šampiona mluví za vše. Snímek samotný ale není zaměřený jen na sport, zachycuje i pohnutý a dramatický životní osud Emila Zátopka. Jeho roli ztvárňuje herec Václav Neužil, Danu Zátopkovou hraje Martha Issová.

I s přihlédnutím k tomu, že Zátopkovy osudy jsou pevně spojeny se Zlínem, se část filmu bude natáčet toto léto také tam. „Termín natáčení zatím není pevně stanoven, ale pracovně se bavíme o přelomu srpna a září. Natáčet se bude v továrním areálu a ve vybraných zlínských ulicích mezi baťovskými domky,“ říká za Zlín Film Office Magdaléna Hladká.

Ve Zlíně již proběhl také casting na komparz. „Pro natáčení scén ve Zlíně se nám podařilo zajistit všechny komparzisty z řad obyvatel Zlína nebo z jeho nejbližšího okolí. Bohužel se kvůli špatnému počasí muselo natáčení přesunout, ale doufáme, že i tak zájem všech přihlášených komparzistů vydrží,“ věří producentka z Lucky Man Films Daria Špačková.

Další zajímavostí filmu Zátopek je, že řada dobového oblečení a dalších doplňků pochází od obyvatel Zlína a okolí. Výkup se konal v březnu a dopadl fantasticky. „Výsledek byl famózní, předčil naše očekávání. Věci, které lidi přinesli, byly ve výborném stavu. Bylo vidět, že se o ně starali. Naše kostýmní návrhářka byla po ukončení výkupu šťastná,“ přidává podrobnosti Daria Špačková.

Velkou pomoc pro tvůrce snímku, který se objeví v kinech v září roku 2020, představovaly služby filmové kanceláře Zlín Film Office. Pomáhala s vytipováním lokací, zprostředkováním studentů zlínských filmových škol na asistentské pozice, informováním regionu o konaném výkupu oděvů a hledání komparzistů, zprostředkováním kontaktů a tipů na místní dodavatele a podobně.

Smečka

Druhý snímek, v podobě celovečerního filmu Smečka, zavede diváky do prostředí mládežnického hokeje. Jedním z témat, kterého se film dotýká, je i šikana – klub nese fiktivní název Vlci a platí v něm právo silnějšího. Stejně jako ve smečce.

Snímek by měl být hotový na konci letošního roku, v kinech a na festivalech by se měl objevit na jaře příštího roku. Film podle producentů necílí jen na Česko a Slovensko, díky popularitě hokeje jde o mezinárodní téma. Jde o režijní debut režiséra Tomáše Polenského, absolventa Vyšší odborné školy filmové ve Zlíně a FAMU.

Rovněž v tomto filmu budou komparzisté z regionu, castingy se konaly v druhé polovině června. Samotné natáčení se uskuteční ve dnech 27. a 28. července ve Vizovicích, ve Zlíně pak budou filmaři pracovat od 29. července do 25. srpna.  Rovněž s tímto snímkem pomáhá filmařům filmová kancelář Zlín Film Office.