V létě na lyže? Třeba do Štítné nad Vláří

ŠTÍTNÁ NAD VLÁŘÍ - Pokud máte chuť si zalyžovat i v létě, nemusíte podnikat náročnou cestu na ledovec. Zkusit můžete třeba Štítnou nad Vláří. Má to ale jeden háček – sníh tu pochopitelně nemají, ze svahu se musíte spustit na speciálních lyžích s kolečky. Jde o grasski, tedy travní lyžování. A přesto, že jde o atraktivní zábavu a úžasný sport, není pro každého. Proti běžným lyžím je to těžší. A případné pády bolí o něco víc… 

Štítná nad Vláří je důležitým bodem na pomyslné mapě travního lyžování. A to nejen na té české. Na tamním svahu se pravidelně pořádá reprezentační soustředění, jezdí se závod českého poháru a v posledních letech i mistrovství světa v juniorské kategorii.

„Náš svah je svými parametry pro travní lyžování mimořádně vhodný, využívají ho k tréninku i závodníci ze zahraničí. Na trávě se toho tak u nás nalyžuje podstatně více než na sněhu,“ říká předseda lyžařského oddílu Grasski Štítná Zdeněk Machů.

Jak je na tom Česká republika v travním lyžování?

Myslím, že vůbec ne špatně. Jasně, Německo a obecně alpské země mají spolu s Japonskem daleko větší základnu. Ale máme kvalitní reprezentaci, která vozí medaile a pravidelně boduje ve světovém poháru.

Jak přišlo na to, že travní lyžování získalo základnu i ve Štítné nad Vláří?

Máme tady lyžařský areál, který si jako vhodné místo už před 15 lety vytipovali travní lyžaři pro trénink. Nechyběla mezi nimi ani naše největší legenda – patnáctinásobný mistr světa Jan Němec. Samozřejmě to vzbudilo rozruch, na pro nás tehdy prakticky neznámý sport jsem se šel podívat i já se synem, oba lyžaři. Syn se nakonec k jízdě odhodlal a zůstal u toho. Dnes už je v reprezentačním výběru. Mezitím se u nás začaly pořádat i závody, například český pohár se tu jel devětkrát, několikrát i závod FIS a letos podruhé se u nás jede juniorský světový šampionát. Před šesti lety pak vznikl lyžařský oddíl Grasski Štítná.

Dnes máme 33 členů a šest závodníků od přípravky až po juniorskou kategorii. Těžce trénují a mají výsledky jak při závodech českého, tak i světového poháru. Nikdy nechyběli na stupních vítězů nebo v první desítce. Velký podíl na tom všem má obec Štítná nad Vláří a firma Javorník-CZ.

Lze si u vás ve Štítné travní lyžování vyzkoušet?

Jasně, všichni jsou zvaní. Neustále pořádáme nábory, snažíme se k tomuto sportu přitáhnout co nejvíce lidí. Především dětí, u kterých je potenciál pro závodění. Veškeré vybavení si u nás lze po předchozí domluvě půjčit. Této možnosti ostatně využívají i zájemci ze zemí, kde tento sport moc velké zázemí nemá.

Musím ale upozornit, že travní lyžování není úplně snadné ani jako rekreační aktivita – předchozí zkušenosti ze sjezdového lyžování jsou proto nutné. Nejde o to, že by to bylo nebezpečné. Například rychlost je ve srovnání s alpským lyžováním nižší. Travní lyžování je prostě těžší disciplína.

Jak vlastně moc odlišné je travní lyžování od běžného na sněhu?

Travní lyžování mi připadne o něco drsnější než to alpské. Pády více bolí. Nedá se přibrzdit pluhem nebo smykem, jde o ortodoxní carvingovou techniku, kde se nedá nic ošidit. Brzdí se obloukem, výjezdem do kopce nebo proti svahu. I v tomto je náš kopec ideální. Vybavení je obdobné jako v alpském lyžování. Je ale podstatně levnější.      

Chcete to vidět? Nebo dokonce zkusit?

Mistrovství světa juniorů se koná ve dnech 30. července až 4. srpna. Účast potvrdili mimo jiné závodníci z alpských zemí, Íránu, Tchaj-wanu, Japonska či Švédska. „Diváci se mohou těšit na neuvěřitelnou podívanou, která je srovnatelná se závody v alpském lyžování třeba v Rakousku. Ale je to levnější, včetně občerstvení. Navíc nemrzne,“ zve Zdeněk Machů.