Park Komenského Zlín: nejkrásnější chill-out

Ano, zkoušeli jsme do názvu článku dát nějaké hezké české slovo, ale které by vystihovalo tu pohodu, která v tomhle parku panuje? V létě se tu odpočívá, hraje se frisbee, chodí po slackline, pije se dobrá káva, korzuje, navečer na zahrádkách cinkají sklenice s pivem, voní tu poctivé burgery, děti si hrají na velkorysém hřišti. Jestli je někde ve městě krásně, pak je to tady.

Nutno říct, že to tak nebývalo. Park Komenského, který leží mezí „starým“ baťovským Zlínem s továrnou, obchodním domem, kinem a internáty, a mezi „novým“ Zlínem s náměstím a vůbec celým zbytkem města, býval místem, kterým jste se snažili rychle projít. Vzrostlé keře poskytovaly útočiště živlům, drátěné lavičky byly navrženy tak, abyste si na nich poseděli jako na trní, občas jste tu v časných ranních hodinách narazili na podivné strejdy, kteří vám ukazovali části těla, které by raději měly zůstat zahaleny. A přesto jsme remcali, když se měl park rekonstruovat. Báli jsme se kácení vzrostlých stromů, betonování a bůhví čeho ještě.

Zlínsko a Luhačovicko

Asi jsme si to představovali správně, protože přesně to tady proběhlo. Stromy, které dendrologové označili za nezbytné, se vykácely, zmizely husté tůje, které park oddělovaly od Školní ulice. Zmizely rozpraskané chodníky a park se celý nadechl. Pochopit, jak bylo architektonické rozložení parku vlastně myšleno, vám nezabralo ani minutu, jakmile jste do nového prostoru vstoupili. Parkem prochází elipsový chodník, který ho obkružuje po vnitřním obvodu. Příjemně tak uzavírá celistvou myšlenku parku a možná právě díky němu se tu člověk cítí tak nějak mile a doma.

Zlínsko a Luhačovicko

Tuhle elipsu protíná rozkošná pěšina, která se klikatí přesně těmi místy, kudy byste chtěli projít od Gahurova prospektu (mimo jiné také extra povedená revitalizace) a rekonstruovaného Obchodního domu do města. Tam, kde pěšinka končí, vstupujete do Školní ulice, která se z rušné Popelky stala elegantní pěší zónou. Otevření zeleně parku směrem do ulice jí velice prospělo. Dřevěná mola zahrádek, která z ní do parku vybíhají, lákají k posezení, k zastavení se, ke chvilce pohody. Na školní funguje legendární bar U Pštrosa v symbióze s pocitvým Bůrgerem. Najdete tady cukrárnu, pražírnu, kavárnu, obchody a pekárnu.

Zlínsko a Luhačovicko

V letním podvečeru je park plný lidí. Je to místo, kde si můžete sami číst na lavičce, chvilku si zdřímnout pod stromem, projít se s kočárkem, kopnout si s dětmi do balónu, pohoupat se na houpačce, zajít si na kávu. Můžete tady potkat lidi nebo tady můžete být sami a tiše pozorvat cvrkot města. Tenhle park by měli vidět radní všech měst. Tam, kde dřív býval zapomenutý prostor, kterým večer nebylo radno procházet, je dnes pulzující srdce města, které si doslova instantně zamilujete.

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’fotogalerie-zlin-cz-list‘,’163916′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚2427‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚163916‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’fotogalerie-zlin-cz-list‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

 

Blog o cestování, dobrém jídle, výletech, místních farmářích, krásných místech na spaní, šikovných lidech, tvořivosti a nápadech vám přináší turistické regiony Zlínského kraje ve spolupráci s webzinem Zlin.cz a Luhacovice.cz.

 

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x