Hrad Brumov: tichý strážce Moravy

ZLÍNSKO - Brumov, to už je vám pořádná exotika. Na mapě ho najdete až úplně na východě, jeho hranice už se nesměle dotýkají slovenských hor. Vláček sem jezdí do stanice Brumov - Bylnice, která leží uprostřed luk a polí. Vlárský průsmyk, ve kterém tohle městečko leží, byl vždycky cestou na Moravu. A zároveň byl také nejslabší části moravského obranného systému. Kudy jinudy by mohli na Moravu vpadnout Turci, Kuruci a uherská vojska? Brumovský hrad dnes hlídá už jen krásnou přírodu, ale nebylo tomu tak vždycky.

Na vysokém ostrohu nad malým městečkem se tyčí dodnes mohutné hradby brumovského hradu. Kdysi dávno, když tu ještě lidé žili v chaloupkách roztroušených po stráních a živili se pasením dobytka, byl hrad Brumov velkolepým panským sídlem a významným obranným prvkem střežícím Vlárský průsmyk.

Zlínsko a Luhačovicko

Právě tudy totiž projížděli obchodníci z Moravy do Uher, ale také nájezdníci, kteří tudy nejednou vpadli na Moravu a rozlili se po osadách, tvrzích a městech až někam k Olomouci. Jinde se Bílé Karpaty s koňmi přejít nedají a tak bylo tady na Brumovsku vždycky dost živo. Krásně o tom píše Čeněk Kramoliš ve svých historických románech Strážcové hor nebo Rychtář Šoman.

Zlínsko a Luhačovicko

Hrad založený ve 13. století zpočátku dobyl takřka každý, kdo šel kolem. Když ho pak za třicetileté války obsadili Valaši, došla jim trpělivost a hrad pořádně opevnili kamenými bastiony, které konečeně odolaly i uherským vpádům v divokém 17. století.

Zlínsko a Luhačovicko

Dnes je Brumov Bylnice klidným místem a vypadá to, že služeb opevněného hradu nebudeme hned tak potřebovat. Díky tomu se sem můžou procházet rodinky s dětmi a můžeme se tady taky trochu bát. Třeba na Štrašlivém štrašeníšku na hrádešku Brúmovském. V létě tu mají letní kino, na podzim zase burčákový pochod a vůbec to tu žije čilým kulturním životem.

Zlínsko a Luhačovicko

Z Brumova se na hrad dostanete příjemnou procházkou mezi domečky v podhradí. Můžete se ale projít trochu víc a vyzkoušet si některý z našich výletů, které vás protáhnou nádhernou valašskou krajinou Bílých Karpat. Příroda tady je taková celá starodávná, malebná a krásná.

Blog o cestování, dobrém jídle, výletech, místních farmářích, krásných místech na spaní, šikovných lidech, tvořivosti a nápadech vám přináší turistické regiony Zlínského kraje ve spolupráci s webzinem Zlin.cz a Luhacovice.cz.

Zobrazit fotogalerii >>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x