Atmosféra Lesního hřbitova mi učarovala, říká autor novely Hrobař

ZLÍN – Nejnovější knihou zasazenou do města Zlína a jeho okolí se stala v prosinci vydaná novela Hrobař z pera olomouckého spisovatele Jaroslava Irovského. Jde o psychologické drama s prvky fantaskna, ve kterém se protínají kontrastní světy hlavních hrdinů – muzikanta Bukovského a hrobaře Duška.
Jaroslave, mohl byste krátce představit svou novelu?

Její příběh, začínající letošním lednem, líčí životní osud Jindřicha Bukovského, frontmana zlínské (fiktivní) kapely Ask the Dust, který svým nezřízeným způsobem života bourá základy rodinného zázemí tvořeného partnerkou Monikou, aby následně nedobrovolně opustil byt a dostal se do péče Jaromíra Duška, samotářského hrobaře Lesního hřbitova, bydlícího v nedalekém starém domě, skrývajícího jedno zajímavé tajemství. Zbytek už musí čtenáři zjistit sami tím, že si knihu přečtou.

Příběh je fiktivní. Proč jste jej tedy zasadil právě do reálného zlínského prostředí?

Původně jsem přemýšlel, že vytvořím fiktivní město, ale jelikož jsem až do 26 let bydlel ve Slušovicích a v nich a Zlíně mám většinu přátel, pomohlo to při rozhodování se. Významnou roli hrál navíc Lesní hřbitov, na němž se velká část příběhu odehrává a který je svou atmosférou i polohou pro gradaci děje přímo stvořený. Naprosto mi učaroval! A samozřejmě jsem chtěl vzdát hold svému rodnému kraji.

Jak Vás vůbec napadlo vytvořit tuto knihu?

V podstatě to byl nápad kamaráda Tomáše Zindlera – zlínského rodáka, bydlícího nyní na Olomoucku, filmového režiséra a hudebníka, který občas doprovází na housle kapelu Premier, v níž od roku 2018 působím coby dvorní textař. Tomáš už v roce 2016 přišel s myšlenkou na natočení celovečerního filmu Hrobař, která se však s mým příchodem do kapely pozměnila na napsání knihy. Předal mi tedy krátký námět, podle nějž jsem knihu napsal. Ta se zpětně stane předlohou právě pro zmíněný celovečerák. Tak uvidíme, jak vše dopadne.

Zmínil jste i kapelu Premier, která se v 90. letech proslavila stejnojmennou písní. Je mezi těmito dvěma Hrobaři nějaká spojitost?

Vlastně nikoliv. Spojuje je pouze jejich název. Přestože se někteří domnívají, že má novela pojednává o členech kapely Premier nebo jejich nejznámější písni, není tomu tak. Je to opravdu fiktivní příběh o fiktivních lidech zasazený do reálného prostředí. Musím však dodat, že kamarádi z kapely mi pomáhali s podporou a propagací, neboť se peníze na vydání knihy vybíraly formou crowdfundingu. Zároveň se stali i takovými neoficiálními patrony knihy. Za obojí jim moc děkuji.

Novela má na databázi knih skvělé ohlasy jejích čtenářů a drží si 100% hodnocení. Čekal jste to?

Nečekal, a jsem za to moc rád! Jediné, co mě mrzí, je, že se kniha stále nedostala do většího povědomí čtenářské veřejnosti. Nejsem mainstreamový autor a má reklama je minimální, takže mou tvorbu všeobecně moc lidí nezná, přestože je čtenáři skvěle hodnocena. Byl bych rád, kdyby se stal nějaký zázrak a alespoň o Hrobaři se vědělo mnohem více. Minimálně právě u Zlíňanů, když už se děj odehrává v jejich rodném městě.

Novelu Hrobař je možné si pořídit v knihkupectvích či přímo na autorově facebookové stránce Jaroslav Irovský, spisovatel, kde ji získáte včetně osobního věnování a podpisů od autora i všech členů kapely Premier.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x