Black Friday: Odkud se vzal svátek slev a jak ho využít na Zalando?

Zdroj: Tamanna Rumee, Unsplash
Shopaholici a majitelé obchodů každoročně netrpělivě vyhlížejí Black Friday (černý pátek). Zatímco zákazníci berou prodejny útokem, aby nakoupili zboží za zlomek běžné ceny, prodejci si od jejich návštěv slibují tučné zisky. Jak Black Friday vznikl a proč byste si jej neměli nechat ujít?

Černý pátek každým rokem netrpělivě očekávají miliony lidí. V roce 2019 propadlo nákupní horečce více než 93 milionů Američanů, kteří utratili za nabízené zboží horentní částku – 7,8 miliard dolarů. Podle některých odhadů částka dokonce přesáhla rekordní hranici 10 miliard dolarů.

Ačkoli se v posledních letech (onlinové) nákupní šílenství rozšířilo daleko za hranice nového kontinentu, málokdo tuší, jak svátek vlastně vznikl.

Vysoká hra: Jak dvojice bankéřů otřásla americkým trhem

Prvopočátky Black Friday sahají až do roku 1869, kdy finančníci Jay Gould a Jim Fisk začali skupovat zlaté rezervy, aby jejich cenu vyšponovali do závratné výše. Jakmile by cena drahého kovu vystoupala dostatečně vysoko, měli v plánu nakoupené zásoby zase rozprodat. Této situace se pokoušeli využít i další finančníci.

Jenže namísto pohádkového bohatství se mnoho bankéřů dostalo do finanční tísně a zbankrotovalo. Americký trh zasáhl částečný rozvrat, na který doplatili i farmáři obchodující s pšenicí a kukuřicí, jejichž ceny během krátké doby ztratily téměř 50 % ze své původní hodnoty. Tento den se následně začal označovat jako černý pátek.

Policejní směna, která se zapsala do historie

Skutečný příběh Black Friday se začal psát nejspíš ve Filadelfii během 50. nebo 60. let 20. století. V pátek po Dni díkuvzdání zaplavily ulice města houfy fanoušků, kteří mířili na zápas v americkém fotbalu, ve kterém proti sobě měla nastoupit armáda a námořnictvo.

Přílivu sportovních fanoušků se rozhodli využít obchodníci, kteří lákali kolemjdoucí na nejrůznější slevy. Do rozjařeného davu se však postupně vmísili také kapsáři a jiní lapkové, pokoušející se přijít k penězům méně poctivým způsobem.

Ve městě tak zavládl všeobecný zmatek. Nad chaotickou situací se pokoušely získat kontrolu místní policejní složky, jejichž členové náročný den později pojmenovali jako Black Friday.

Den plný slev: Užijte si Black Friday na Zalando

Potřebujete obnovit šatník, ale nechcete si vybílit účet? Vyberte si z široké nabídky zboží na Zalando, které pro své zákazníky již tradičně připravuje na Black Friday celou řadu akčních cen. Proč nakupovat právě na Zalando?

1. Pestrá nabídka módních značek

Na Zalando najdete oblečení od renomovaných i menších značek. Ať už hledáte stylový outfit na večerní vycházku s partnerem, nebo si potrpíte na udržitelnou módu, na Zalando si přijdete na své.

A co je na tom nejlepší? Všechno oblečení nakoupíte z pohodlí domova (akční ceny platí i na internetu, kde se pro Black Friday vžil název Cyber Week).

2. Široký výběr plateb

Platíte všude kartou, nebo dáváte přednost úhradě na dobírku, až když máte zboží pěkně v ruce? Vyberte si metodu, která je vám nejbližší.

3. Celých 30 dní na vrácení zboží

Prohlížíte se v zrcadle a máte pocit, že vám vybrané oblečení nesedí? Na Zalando můžete nenošené oděvy do měsíce vrátit, a to zcela zdarma. Obratem dostanete své peníze zpátky na účet.

Nezmeškejte den plný super slev – v roce 2021 připadá Black Friday na 26. listopadu. Poznačte si toto datum do diáře a vyberte si ty nejlepší módní kousky za skvělé ceny.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x