Co byste měli vědět o kryptoměnách v roce 2023

Zdroj: pexels.com_7567529
Kryptoměny jsou stále na vzestupu, a to i přes občasné pády, které je provázejí. Každý rok se objevují nové kryptoměny, v současnosti jich je na trhu již 20 000 druhů. Někteří odborníci proto varují, že dobrá budoucnost čeká jen ty nejsilnější z nich.

Minulý rok byl přitom pro většinu z nich, zejména Bitcoin, poměrně dramatický. Jeho cena rapidně klesla. Zatímco v listopadu roku 2021 byl Bitcoin kurz přes 56 tisíc dolarů za bitcoin, v prosinci loňského roku to bylo jen něco málo přes 15 tisíc dolarů. Od té doby si ovšem Bitcoin polepšil odborníci mluví o tom, že jeho vývoj probíhá v cyklech. Dá se očekávat, že nyní nastane cyklus, kdy bude zase nabývat na hodnotě.

Proč jsou vůbec Bitcoin a ostatní kryptoměny tak volativní? Volatilita je ekonomický termín, který označuje míru kolísání hodnoty aktiva nebo jeho výnosové míry.  Vyjadřuje míru rizika investice do určitého aktiva. Čím vyšší volatilita je, tím větší je riziko poklesu, ale zároveň i potenciál nárůstu hodnoty aktiva. Kryptoměny fungují na klasickém tržním principu poptávky a nabídky. Kryptoměny neovlivňuje žádná vláda, ani centrální banka, jsou to naprosto decentralizované měny, a to byl důvod jejich vzniku a jejich sama podstata. Pokud je o kryptoměnu zájem a lidé ji kupují, její cena letí nahoru. Loňský rok byl z makroekonomického hlediska náročný, a to se projevilo i na trhu s kryptoměnami. A když klesá hodnota, lidé začnou prodávat. A když hodně lidí prodává, letí cena dolů. V ekonomii se proto ustálily pojmy býčí a medvědí trh (býčí pro situaci, kdy ceny ještě porostou a nakupují a medvědí pro případ, když prodávají.) Při pohledu na vývoj kurzu Bitcoinu někteří odborníci vidí náznaky, že se po období medvědího trhu dostává opět do cyklu býčího trhu. Zde je ovšem nutné upozornit i na termín býčí past, který se s kryptoměnami také pojí. Jde o falešný signál, že cena kryptoměny brzy vzroste, ale ve skutečnosti poklesne.

Trh s kryptoměnami však zareagoval i na zmíněnou vysokou volatilitu, která pro některé investory představuje přílišné riziko. Vznikly tzv. stablecoiny, což jsou měny, které by měly být stabilnější. Myšlenkou stablecoinů je udržování takové hodnoty, která bude navázaná na nějaké jiné platidlo nebo aktivum z reálného světa. Nejčastěji je to 1 americký dolar. Nejznámějším příkladem je Tether, ale existují i USD Coin (USDC). Toto řešení je centralizované. Uživatelé tedy musí důvěřovat firmě, že dolary na svých účtech opravdu drží, a že by je v případě potřeby opravdu proměnila. Právě zmíněný Tether nikdy neprošel auditem, který by dokazoval, že dolary na svých účtech opravdu drží. Problém nastal například u měny USD Coin (USDC). Hodnota USDC byla ovšem velmi otřesena krachem americké banky Silicon Valley Bank, která zkrachovala 10. března 2023. Zhruba 8 % rezerv totiž společnost Circle, jež tuto měnu založila, držela právě v této bance, celkem se jednalo asi o 3,3 miliardy dolarů.

Kromě stablecoinů krytých oficiálními měnami existují stablecoiny kryté komoditami – nejčastěji zlatem nebo ropou. Ceny takových stablecoinů samozřejmě reagují na případnou změnu ceny komodity. Aktuálně fungující jsou například PAX Gold, Bitcoin Gold nebo DGX, jehož jedna jednotka reprezentuje jeden gram zlata.

K čemu tyto stablecoiny můžete využít? Stablecoiny se nejčastěji používají pro obchodování na burzách, kdy obchodníci a investoři můžou ušetřit za poplatky a ušetří i čas oproti obchodování s klasickou měnou. Poslední dobou se také rozmáhá nové odvětví krypto financí, a to jsou půjčky. K těm jsou používány právě zmíněné stablecoiny.

Ať už se rozhodnete investovat do jakékoliv kryptoměny, vyberte si pro svoji transakci spolehlivou a ověřenou platformu. Patří mezi ně například burza Binance.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x