Data, tablet a aplikace místo rýče. Chytré farmaření 50 kilometrů od Zlína

KYJOV – Místo programování se Michal Tesařík pustil do budování aquaponické farmy. Spolu s kamarády založili firmu inGreen, která pěstuje zeleninu a chová ryby moderním způsobem. Pro představu: k vypěstování 1 000 salátů za měsíc potřebují pouhých 6 m2.

Princip aquaponického farmaření je jednoduchý: sumeček africký vylučuje do vody, odkud se filtrací sbírají živiny a s jejich pomocí se v laboratoři pěstuje zelenina. Tímto způsobem ušetří moderní farmář v porovnání s klasickým zemědělcem až 90 % vody a navíc nepotřebuje zeminu.

„Živiny rostlinám dodáváme jakoby nitrožilně,“ popisuje bývalý programátor Michal Tesařík z Kyjova. Za dva roky fungování postavili spolu s kamarády z inGreen dvě farmy – první slouží k testování a odchovu ryb, na druhé pěstují zeleninu. A většinu zemědělské práce za ně dělají počítače. „Čidla sbírají data, a když zjistí, že rostlinka potřebuje přihnojit, vyšlou signál a počítač přihnojí,“ vysvětluje Michal Tesařík.

Různé druhy salátů, ředkviček, bylinek nebo tzv. microgreens (malé rostlinky s koncentrovaným obsahem živin) dodávají farmáři z Kyjova do restaurací, prodávají je na trzích na jihu a východě Moravy nebo přes e-shop.

Bez technologií by to nešlo

Podle Michala Tesaříka se moderní technologie uplatňují ve všech oblastech fungování firmy, nejen při farmaření. inGreen používá vlastní počítačový program na řízení firmy (CRM), díky kterému má přehled o zákaznících, objednávkách nebo financích.

Součástí prodeje zeleniny je také vystavování dokladů a faktur. K tomu používají farmáři z Kyjova fakturační aplikaci iDoklad. „Umožňuje nám vyřizovat objednávky v e-shopu nebo fakturaci pravidelným odběratelům v restauracích,“ doplňuje Michal Tesařík.

Fakturační služba iDoklad pomáhá startupu inGreen i při stánkovém prodeji. Během několika hodin tam farmář vydá stovky účtenek. Díky iDokladu má ve všem pořádek, protože jsou doklady vystavené v souladu se zákony a data se ukládají na jedno místo.

Pokud občas prodáváte třeba na trhu, máte živnost, ve které vystavujete faktury, taky zkuste iDoklad. Tato online služba vám dokonce umožní tvorbu faktur zdarma.

--> --> --> --> -->